پایین بودن آنزیم های کبد

به گزارش هنجس بلاگ، کاهش تولید آنزیم های کبدی ممکن است نشان دهنده اختلال در عملکرد کبد می باشد. این مقاله توضیحاتی درباره علل و علائم پایین بودن آنزیم های کبدی ارائه می دهد. در این مقاله اطلاعاتی درباره نحوه افزایش سریع آنزیم های تولید شده ارائه می شود.

پایین بودن آنزیم های کبد

افزایش سریع آنزیم ها

چکیده

کاهش تولید آنزیم های کبدی ممکن است نشان دهنده اختلال در عملکرد کبد می باشد. این مقاله توضیحاتی درباره علل و علائم پایین بودن آنزیم های کبدی ارائه می دهد. در این مقاله اطلاعاتی درباره نحوه افزایش سریع آنزیم های تولید شده ارائه می گردد.

تعداد کلمات: 1197 کلمه / تخمین زمان مطالعه: 6 دقیقه

برگرفته از سایت بازل

مترجم: سهیلا حاجی زاده

پایین بودن آنزیم های کبد

کبد به حذف سموم از بدن کمک می کند. کبد پروتئین هایی را سنتز کرده که برای لخته شدن به موقع خون ضروری می باشد. کبد متابولیسم داروها و مواد تغذیه ای را تسریع بخشیده و به ذخیره چربی، ویتامین ها، صفرا و کلسترول کمک می کند. کبد به کنترل سطح گلوکز و فرایند بازیابی محصولات زائد هموگلوبین در خون کمک می کند.

آنزیم هایی که در کبد وجود دارند، به تسریع واکنش های شیمیایی در کبد کمک می کنند. این آنزیم ها پروتئینی هستند. به علت حضور آن ها، کبد قادر به انجام انواعی از عملکردها می باشد. کبد یک اندام حیاتی بوده که به تصفیه خون، سم زدایی، هضم غذا، دفع و متابولیسم کمک می کند. اندازه ناکافی آنزیم های کبدی ممکن است نشانه ای از اختلالات کبدی یا آسیب به سلول های کبدی بوده که عملکرد کبد و سلامت کلی فرد را به طور جدی تحت تاثیر قرار می دهد.

آنزیم های مختلف

فهرست زیر شامل آنزیم های کبدی مختلف و توضیح مقادیر نرمال آن ها همراه با عواملی که ممکن است باعث سطوح پایین هر یک از این آنزیم ها گردد، می باشد.

آلبومین

یک پروتئین مهم موجود در خون آلبومین می باشد و این پروتئین از طریق کبد تولید می گردد. کبد آسیب دیده توانایی تولید آلبومین را ندارد. آزمایش خون به تشخیص سطوح آلبومین در خون کمک می کند. سطح نرمال این پروتئین در خون 4/3 تا 4/5 گرم بر دسی لیتر می باشد.

عللیک رژیم غذایی حاوی فیبر بالا که دارای کالری و چربی های اشباع شده پایینی می باشد، می تواند برای افراد مبتلا به مسائل کبدی مفید باشد. اجتناب از مصرف نوشیدنی های مضر هم در این زمینه بسیار کمک کننده خواهد بود. اجتناب از مصرف غذاهای حاوی قند بالا، کنترل بیماری هایی مانند دیابت، تنظیم سطوح کلسترول و تری گلیسرید خون از طریق رژیم غذایی مناسب، ورزن منظم و استفاده از داروهای ضروری و کافی در رفع کمبود آنزیم های کبدی بسیار موثر می باشند.

اختلال در عملکرد کبد به واسطه سیروز کبدی و یا هپاتیت و حتی بیماری های کلیوی می تواند باعث پایین بودن سطوح آلبومین گردد. همچنین، یک رژیم غذایی حاوی پروتئین پایین، بیماری کرون و جراحی جهت کاهش وزن ممکن است منجر به پایین بودن سطوح این آنزیم گردد.

گلوبولین

پروتئین گلوبولین در کبد و سیستم ایمنی تولید می گردد. آلبومین و گلوبولین پروتئین های اصلی موجود در جریان خون می باشد. سطوح نرمال پروتئین که از طریق جریان سطوح آلبومین و گلوبولین مشخص می گردد، در محدوده بین 6 تا 3/8 گرم بر دسی لیتر می باشد.

علل

آسیب به سلول های کبدی، بیماری های کلیوی، بیماری التهاب روده، بیماری سیلیاک، نئوپلنام های مختلف، کم خونی همولیتیک حاد، هیپوگاملاگلولینمی و غیره می تواند باعث این بیماری گردد.

پروترومبین

کبد پروترومبین که یک نوع پروتئینی بوده که به لخته سازی به موقع خون کمک می کند، تولید کند. آزمایشات پروتروپبین به میزان گیری زمان مورد نیاز برای لخته سازی خون انسان کمک می کند. محدوده نرمال این تست، در صورتی که شما داروهای رقیق کننده خون مصرف نکرده باشید، بین 8/0 تا 1/1 می باشد که نسبت نرمال بین المللی می باشد. سطوح پایین این آنزیم باعث ارائه 1/1 INR شده که بدین معنی است که خون شما طولانی تر از حد معمول لخته می گردد.

علل

بیماری های جدی کبدی می تواند منجر به سطوح پایین پروترومبین گردد که این امر باعث طولانی تر شدن زمان لخته سازی خون می گردد. کمبود ویتامین K، داروهای رقیق کننده خون، برخی داروهای خاص و اختلالات خونی خاص هم می تواند بر عملکرد پروترومبین تاثیر داشته باشد.

آلانین آمینو ترانسفراز

این آنزیم تنها در کبد موجود بوده و به متابولیسم پروتئین موجود در بدن کمک می کند. سطوح نرمال آلانین آمینو ترانسفراز در محدوده 10 تا 40 واحد بین المللی در لیتر می باشد.

علل

سطوح آلانین آمینو ترانسفراز معمولا پایین بافی می ماند و عمدتا مساله نگران کننده ای نیست. سطوح بالای این آنزیم می تواند خطرناک باشد.

بیشتر بخوانید: بالا بودن آنزیم های کبدی در بچه ها

آسپارات آمینو ترانسفراز

این آنزیم در کبد، قلب و دیگر بافت های بدن موجود می باشد. محدوده نرمال آنزیم آسپارات آمینو ترانسفراز خون بین 10 تا 34 واحد بین المللی در لیتر می باشد. دو آنزیم آلانین آمینو ترانسفراز و آسپارات آمینو ترانسفراز به منظور متابولیز آمینواسیدها و ساخت پروتئین ها مورد استفاده قرار می گیرد. اختلال در عملکرد کبد می تواند تولید این آنزیم ها را تغییر دهد.

علل

مشابه سطوح آلانین آمینو ترانسفراز، سطوح پایین آسپارات آمینو ترانسفراز مشکل زا می باشد. سطوح بالای این آنزیم باعث بروز نگرانی می گردد.

آلکالین فسفاتاز

در همه بافت های بدن موجود می باشد. با این حال، مقادیر بالای این آنزیم در استخوان ها، کبد و مجاری صفراوی یافت می گردد. محدوده نرمال این آنزیم 44 تا 147 واحد بین المللی در لیتر می باشد.

علل

بیماری هایی مانند هیپوفسفاتازیا، بیماری ویلسون، کمبود پروتئین و سوء تغذیه ممکن است باعث کاهش تولید آلکالین فسفاتاز گردد.

بیلی روبین

بیلی روبین یک محصول جانبی از سلول های قرمز خون بوده و در طول تجزیه این سلول ها تولید می گردد. سطح نرمال بیلی روبین بین 3/0 تا 9/1 میلی گرم بر دسی لیتر می باشد. سطوح پایین بیلی روبین معمولا جای نگرانی ندارد.

علل

کاهش سطوح بیلی روبین ممکن است حاصل استفاده از داروهایی بوده که ممکن است سطوح این آنزیم را تغییر کند. برخی از این داروها شامل مکمل های ویتامین C، ربیتال و تئوفیلین باشد.

گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز

این آنزیم در خون یافت می گردد. مقادیر نرمال آن در محدوده صفر تا 50 واحد بین المللی در لیتر می باشد.

علل

معمولا، اندازه گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز در بدن به واسطه استفاده از قرص های ضد بارداری و کلوفیبرات کاهش می یابد.

لاکتات دهیدروژناز

این آنزیم در کبد یافت شده و محدوده نرمال آن بین 105 تا 333 واحد بین المللی در لیتر می باشد. معمولا افزایش سطوح این آنزیم باعث بروز نگرانی هایی خواهد شد.

علل

سطوح پایین این آنزیم به ندرت مشاهده می گردد و در مواردی که فرد اندازه بالایی ویتامین C یا اسکوربیک اسید را مصرف کرده باشد، این آنزیم پایین خواهد آمد. جهش ژنتیکی هم ممکن است باعث سطوح پایین غیر طبیعی این هورمون گردد.

علائم

علائم سطوح پایین آنزیم های کبدی که نشان دهنده اختلالات کبدی می باشد، ممکن است بین افراد مختلف با هم تفاوت داشته باشد. بیشترا، هیچ علائمی مشاهده نشده و یا شاید این علائم خفیف و طبیعی باشند که به همین دلیل مردم بیشتر متوجه پایین بودن آنزیم های کبد خود نیستند. برخی از علائمی که ممکن است در این بیماری مشاهده گردد شامل موارد زیر می باشد:

تب، تورم شکم، درد در شکم یا ناحیه کبد، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ، بزرگ شدن طحال، کاهش وزن

درمان

مجموعه ای از آزمایشات مربوط به عملکرد کبد مانند آزمایش خون و دیگر آزمایشات شامل اولتراسوند، سی تی اسکن، ام آر آی و نمونه برداری از بافت کبد می تواند به پی بردن به آنزیم هایی که در بدن پایین هستند، کمک کند. نتایج آزمایشات به تشخیص دقیق بیماری و بررسی علل احتمالی آن کمک می کند. پزشکان ممکن است داروهایی را به منظور درمان علت اصلی این بیماری تجویز کنند. اما بیماران نیازمند برخی تغییرات در سبک زندگی خود هم می باشند.

یک رژیم غذایی حاوی فیبر بالا که دارای کالری و چربی های اشباع شده پایینی می باشد، می تواند برای افراد مبتلا به مسائل کبدی مفید باشد. اجتناب از مصرف نوشیدنی های مضر هم در این زمینه بسیار کمک کننده خواهد بود. اجتناب از مصرف غذاهای حاوی قند بالا، کنترل بیماری هایی مانند دیابت، تنظیم سطوح کلسترول و تری گلیسرید خون از طریق رژیم غذایی مناسب، ورزن منظم و استفاده از داروهای ضروری و کافی در رفع کمبود آنزیم های کبدی بسیار موثر می باشند. بیماری های کبدی که به نام مرگ خاموش شناخته می شوند، در مراحل اولیه خود هیچ گونه علائمی را نشان نمی دهند، بنابراین برای تضمین سلامت کبد، به ویژه در مواردی که سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری وجود دارد، باید در فواصل منظم آزمایشات لازم در این زمینه را انجام داد،

منبع: راسخون

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3518

به "پایین بودن آنزیم های کبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایین بودن آنزیم های کبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید