چهره سرشناس اعتراضات بلاروس بازداشت شد

به گزارش هنجس بلاگ، جنبش اعتراضی بلاروس نسبت به احتمال ربوده شدن ماریا کولسنیکووا، یکی از رهبران خود ابراز نگرانی شدید نموده است. دولت آلمان نیز خواهان آزادی همه کسانی شده است که پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس دستگیر شده اند.

چهره سرشناس اعتراضات بلاروس بازداشت شد

اخباری درباره احتمال ربوده شدن ماریا کولسنیکووا از سوی خبرگزاری ها منتشر شده است. ارتباط با او قطع شده و تلفن همراه او از دسترس خارج شده است. پلیس بلاروس خبر دستگیری و بازداشت کولسینکووا را تکذیب نموده است.

سایت خبری تاگس اشپیگل وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز دوشنبه هفتم سپتامبر (17 شهریور) خبر از ناپدید شدن ماریا کولسنیکووا داده است.

بر اساس خبری که از سوی پرتال اینترنتی tut.by منتشر شده، گفته می گردد که افرادی نقاب دار که لباس های سیاه بر تن داشته اند، کولسنیکووا را به زور سوار یک مینی بوس نموده اند. هویت این افراد اعلام نشده است.

پلیس بلاروس رسما اعلام نموده است که هیچ اقدامی برای دستگیری کولسنیکووا از سوی ماموران صورت نگرفته است.

خبرگزاری رسمی روسیه اعلام نموده است که پلیس بلاروس در حال حاضر سرگرم آنالیز احتمال ربوده شدن کولسنیکووا است.

این در حالی است که تلفن همراه کولسنیکووا نیز از دسترس خارج شده است. تا کنون هیچ اثر و نشانه ای از او در دست نیست.

بخش رسانه ای شورای همکاری جنبش اعتراضی بلاروس اعلام نموده است که تماس با کولسنیکووا قطع شده است. افزون بر کولسنیکووا گفته می گردد که تماس با ایوان کراوزوف، یکی از همکاران کولسنیکووا و همچنین آنتون رودننکوف، سخنگوی او نیز قطع شده است.

دستگیری یا ربوده شدن؟

به گزارش دویچه وله ، ماریا کولسنیکووا که 38 سال سن دارد، یکی از چهره های اصلی اپوزیسیون بلاروس و از معترضان به نتایج انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری این کشور است.

کولسنیکووا یکی از اعضای شورای هماهنگی اپوزیسیون بلاروس است و از معدود کسانی است که حاضر به ترک کشور نشده است.

بعضی دیگر از اعضای شورای هماهنگی دستگیر شده اند و بعضی دیگر نیز و از جمله سوتلانا تیخانوفسکایا، رقیب آلکساندر لوکاشنکو در کارزار انتخابات ریاست جمهوری، ناگزیر به ترک این کشور شده اند. تیخانوفسکایا در حال حاضر در لیتوانی به سر می برد.

کولسنیکووا در کارزار انتخاباتی از نامزدی ویکتور باباریکو پشتیبانی می کرد. باباریکو در حال حاضر در مینسک، پایتخت بلاروس زندان است.

ماریا کولسنیکووا در تظاهرات گسترده مردم بلاروس در روز یکشنبه ششم سپتامبر در مینسک شرکت نموده بود.

موضع دولت آلمان

دولت آلمان بار دیگر خشونت علیه معترضان در بلاروس را محکوم نموده است. اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان گفته است که این کشور برای کسانی که در راه دموکراسی کوشش و مبارزه می نمایند، احترام بسیاری قائل است.

زایبرت اعلام نموده است: تنها پاسخی که لوکاشنکو و نیروهای وابسته به او برای مردم بلاروس دارند، خشونت عریان است.

دولت آلمان رسما از دولت بلاروس درخواست نموده است که همه کسانی که پیش، در حین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن دستگیر شده اند را، بی درنگ آزاد کند.

بیش از صد هزار معترض روز یکشنبه ششم سپتامبر برای چهارمین هفته متوالی و تحت تدابیر شدید امنیتی در اعتراض به تقلب در انتخابات و سرکوب مخالفان به خیابان های مرکزی مینسک، پایتخت بلاروس آمدند.

در حاشیه تصاویری که از تظاهرات عظیم روز یکشنبه منتشر شد افرادی با لباس شخصی و چهره های پوشیده که به باتون مجهز بودند، ضمن گشت زنی در خیابان های مرکزی معترضان را دنبال می کردند.

جدا از مینسک، تظاهرات دیگری نیز روز یکشنبه همزمان در دیگر شهرهای بلاروس از جمله گرودنو و برست برپا شد.

السکاندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری 66 ساله بلاروس که حمایت مسکو را با خود دارد از بیست و شش سال پیش تا کنون قدرت را در دست دارد و برغم تشدید اعتراض ها در کشورش هنوز حاضر به مصاحبه با مخالفان نشده است. ، ایسنا

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1716

به "چهره سرشناس اعتراضات بلاروس بازداشت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهره سرشناس اعتراضات بلاروس بازداشت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید