لوکاشنکو آماده تسلیم قدرت پس از رفراندوم است

به گزارش هنجس بلاگ، رئیس جمهور بلاروس گفت آماده برگزاری انتخابات مجدد و تسلیم قدرت پس از برگزاری یک رفراندوم قانون اساسی است، تلاشی که به گفته برخی برای آرام کردن موج اعتراضات مردمی و اعتصاب ها در کشور پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اجرا شده است.

لوکاشنکو آماده تسلیم قدرت پس از رفراندوم است

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، لوکاشنکو که با هلی کوپتر و با پسر پانزده ساله اش به بازدید از یک کارخانه رفته بود به کارگران گفت: ما انتخابات برگزار کردیم، برای برگزاری انتخابات تازه باید از روی نعش من رد شوید.

با این حال او پیشنهاد تغییر قانون اساسی را داد یک کوتاه آمدن آشکار که به نظر نمی رسد معترضانی را که خواستار رفتن او از قدرت هستند راضی کند.

او گفت: ما تغییرات را به رفراندوم می گذاریم و من قدرت خود را تحویل خواهم داد اما نه تحت فشار یا بخاطر اعتراضات خیابانی .

لوکاشنکو تاکید کرد: بله من قدیس نیستم شما طرف خشن مرا نیز دیده اید. من جاودانه نیستم. اما اگر شما نخستین رئیس جمهوری را به پایین بکشید، به همراه آن کشورهای همسایه و همه چیز را به پایین کشیده اید. او اضافه کرد، تسلیم فشارهای خیابانی نمی شود.

وی گفت که اگر مردم می خواهند، انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری پس از رفراندوم قابل برگزاری خواهد بود.

لوکاشنکو با حضور در مقابل جمعیتی نه چندان بزرگ و متشکل از چند هزار نفر، که طبق گزارش ها اغلب با اتوبوس های ویژه به این رویداد آورده شده بودند، در سخنانی احساساتی درخواست خود را گفت.

رئیس جمهوری جنجالی بلاروس، چنان که خیلی ها گفته اند، بدون آن که واقعا زانو بزند، گفت: برای اولین بار در زندگی ام در مقابل شما زانو می زنم.

کشور کوچک بلاروس در یکی از پرحادثه ترین هفته های تاریخ خود، شاهد زنجیره ای از رویدادهای غیرعادی بود: انتخابات مناقشه برانگیز، سرکوب مایوس کننده، شواهدی مبنی بر وقوع شکنجه های وحشتناک، مبارزه متقابل به رهبری زنان، و اعتصاب سراسری عمده.

امروز این کشور برای اولین بار شاهد یک رویداد دیگر نیز بود: تصویر مردی که روزگاری خود را به شکل مردی قوی می آراست، این بار تصمیم گرفته بود که خضوع و تسلیم پیشه کند.

او گفت: من طرفدار تظاهرات نیستم. اما این که مجبور شدم از شما کمک بخواهم، تقصیر من نیست.

لوکاشنکو بحران را بیش از یک فاجعه شخصی جلوه داد و گفت که بیشتر یک نزاع گسترده تر میان شرق و غرب است. او با رد برگزاری انتخابات مجدد گفت که این گزینه، برنامه قدرت های خارجی بوده است.

او گفت: اگر کاری را که گفته اند انجام دهیم، به عنوان یک ملت می میریم. آنها پیشنهاد کرده اند که انواع و اقسام سربازان ناتو را به اینجا بفرستند: از سیاه پوست گرفته، تا دهان زرد و موبور. اگر این همان چیزی است که می خواهید، بدون من این کار را بکنید.

اظهارات خشمگینانه لوکاشنکو در تقابل با صحنه های پرهیجانی است که در سرتاسر شهر و در نزدیکی بنای یادبود اصلی جنگ در شهر دیده می شود.

در آنجا، ده ها هزار نفر در آنچه به گفته بسکمک، بزرگترین راهپیمایی اپوزیسیون در تاریخ کشور توصیف شده است، گردهم آمده اند. شرکت کنندگان در تظاهرات ملبس به لباس های سفید و قرمز، رنگ های پرچم سنتی ملی اوکراین که از سوی اپوزیسیون انتخاب شده است، یک صدا شعار سردادند و خواستار استعفای لوکاشنکو شدند.

اعتصاب کارکنان تلویزیون بلاروس

همزمان با تظاهرات گسترده چندین هزار کارگر در خیابان های مینسک، کارکنان تلویزیون بلاروس هم به صف معترضان پیوستند و خواستار کناره گیری الکساندر لوکاشنکو از مقام ریاست جمهوری این کشور شدند.

این نهمین روز پیاپی از راهپیمایی مخالفان در اعتراض به نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری در بلاروس بود.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، حدود پنج هزار کارگر که در کارخانه مینسک تراکتور مشغول به کارند، از صبح دوشنبه دست به اعتصاب گسترده زده اند و خیابان های پایتخت بلاروس را به تسخیر خود درآورده اند.

رهبر مخالفان بلاروس می گوید برای رهبری ملت آماده است

در همین حال، سوتلانا تسیخانووسکایا، رهبر مخالفان بلاروس و رقیب الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری که مجبور به فرار به لیتوانی شده است، روز دوشنبه گفت آماده است تا در این دوران، زمام امور و رهبری مردم را به دست بگیرد.

او همچنین خواستار ایجاد سازوکاری قانونی شد که تضمین کننده برگزاری یک انتخابات جدید و عادلانه باشد.

خانم تسیخانووسکایا در پیامی ویدئویی که روی یوتیوب قرار گرفته است، گفت: من آماده ام که قبول مسئولیت کنم و به عنوان رهبر مردم در راستای بازگرداندن کشور به آرامش و نظم معمول اقدام کنم.

او نیروهای امنیتی و ماموران پلیس را به تغییر موضع و پیوستن به جبهه مردم معترض فراخوانده و گفته است در صورتی که به دعوت وی پاسخ مثبت بدهند، رفتارهای گذشته این گروه از کارکنان دولت لوکاشنکو بخشوده خواهد شد.

این اظهارات یک روز پس از آن صورت می گیرد که معترضان در گسترده ترین تظاهرات تا امروز، در مرکز مینسک، پایتخت بلاروس و دیگر شهرهای این کشور تجمع کردند و علیه لوکاشنکو برای کناره گیری از مقام ریاست جمهوری شعار سر دادند.

اعتراضات در بلاروس به دنبال انتخابات اخیر ریاست جمهوری شکل گرفته است که الکساندر لوکاشنکو خود را پیروز آن می داند، اما معترضان وی را به تقلب و دستکاری در آرا متهم می کنند.

از اعتصابات کارگری تا فراخوان اعتصاب عمومی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هم راستا با فراخوان اعتصاب عمومی مخالفان، کارگران بلاروس نیزاعلام کرده اند که از روز دوشنبه دست به اعتصاب می زنند. پیش از این، کارگران برخی از کارخانه های دولتی که مفتخر به دنبال کردن مدل اقتصادی شوروی در بلاروس هستند روز 24 مرداد به نشانه اعتراض دست از کار کشیدند.

کارگران معترض می گویند تا زمانی که فهرست مطالبات آنها از سوی مقامات به رسمیت شناخته نشود، به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. کناره گیری لوکاشنکو از مقام ریاست جمهوری یکی از خواسته های اصلی کارگران است.

کارمندان مجتمع پتروشیمی نفتان نیز خواستار استعفای لوکاشنکو شده اند و می گویند نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری را به رسمیت نمی شناسند. این گروه در بیانیه ای که در پیام رسان تلگرام منتشر شده، با مردم بلاروس اعلام همبستگی کرده است.

همچنین کارگران در بلاروسکالی، یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان کودهای شیمیایی در جهان، روز دوشنبه به اعتصاب عمومی پیوسته اند و خواستار کناره گیری لوکاشنکو و آزادی همه زندانیان سیاسی و شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز شده اند.

لوکاشنکو که 26 سال است قدرت را در اختیار دارد، دو ساعت پیش از آغاز اعتراضات مردمی در جمع هواداران خود در میدان استقلال شهر مینسک حاضر شد و گفت که تانک ها و هواپیماهای ناتو در 15 دقیقه ای مرزهای بلاروس مستقر شده اند، ادعایی که سخنگوی ناتو آن را رد کرد.

لوکاشنکو همچنین سوگند یاد کرد که هرگز به مطالباتی که از سوی مخالفان مطرح است از جمله کناره گیری یا برگزاری انتخابات مجدد، تن نخواهد داد. او تاکید کرد: اگر کسی بخواهد کشور را تسلیم کند، من اجازه چنین کاری را نخواهم داد، حتی اگر مرده باشم.

در این میان لوکاشنکو که پیش از این مسکو را به تلاش برای ایجاد آشوب در بلاروس متهم کرده بود، جهت فرونشاندن اعتراضات با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، وارد رایزنی شده است.

در همین حال، اولاف شولتس، وزیر دارایی آلمان، به روسیه در خصوص هرگونه مداخله در امور داخلی بلاروس هشدار داده است.

او در مصاحبه با روزنامه بیلد گفته است: مداخله نظامی در امور سایر دولت ها به هیچ وجه پذیرفته نیست و ناقض تمامی قوانینی است که خودمان تحت قانون بین المللی وضع کرده ایم.

شولتس که قائم مقام صدراعظم آلمان نیز محسوب می شود در مصاحبه اخیر خود، لوکاشنکو را دیکتاتوری خوانده که حمایت مردم خود را از دست داده است.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1595

به "لوکاشنکو آماده تسلیم قدرت پس از رفراندوم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوکاشنکو آماده تسلیم قدرت پس از رفراندوم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید