گشتی در هرمز؛ فصل سفر به جزیره ناشناخته ها

به گزارش هنجس بلاگ، جایی در آن پایین های نقشه نزدیکی های قشم، جزیره هرمز قرار گرفته. پایتان را که از قایق روی خاک می گذارید اولین چیزی که نظرتان را جلب می نماید، قرمزی خاک است. اینجا همان جایی است که قرمزی خاک و آبی دریا با هم یکی می شوند.

گشتی در هرمز؛ فصل سفر به جزیره ناشناخته ها

هرمز جزیره ای ست سن و سال دار. در منابع آمده که این جزیره 600 میلیون سال قدمت دارد. در تاریخ آمده هرمز تا پیش از اینکه مورد حمله مغولان قرار بگیرد تجارت پرورنقی داشته ولی مغول ها که آمدند آبادی و زندگی را هم با خودشان بردند. یکسری به قشم کوچ کردند و عده ای دیگر به جرون یا بندر گمبرون نقل مکان کردند و در آن شهری ساختند که به یاد شهر قدیم اسمش را هرمز گذاشتند.

چگونه برویم؟

راه های رسیدن به جزیره خیلی آسان است، چون از شهرهای مختلف به بندرعباس هم قطار هست و هم هواپیما. از شهرهای تهران، مشهد، یزد، کاشان، اردکان، بافق، سیرجان، میبد و اصفهان می توانید با قطار خودتان را به بندرعباس برسانید و از آنجا با لنج 40 دقیقه ای راهی هرمز شوید. به بندرعباس که رسیدید لنج ها و قایق های اسکله که هر 15 دقیقه یک بار از صبح تا ساعت 4 عصر به سمت قشم و از آنجا به هرمز می فرایند، شما را به مقصد می رسانند.

پیش تر از اینها جزیره هرمز بکرتر بود، بکرتر از این نظر که وقتی هوا مساعد و وقت سفر به جنوب می شد، کمتر کسی به مقصدی مثل هرمز فکر می کرد. انتخاب یا قشم بود یا کیش. اما وقتی اولین گروه های طبیعت گردی به هرمز رفتند و آلبوم ها پر شد از عکس جایی که تا چشم کار می کرد خاک رنگی داشت، آدم هایی که سرخوش ساحل لمیده بودند و عکس هایشان پر از رنگ بود، کم کم هرمز هم بر سر زبان ها افتاد و مثل جزیره ای ناشناخته کشف شد.

رفتن به هرمز تجربه متفاوتی را پیش روی آدم می گذارد و شاید برای همین هم هست که می گویند بدون دیدن این جزیره نباید خدای نانموده سر را زمین گذاشت. حتما می پرسید چه تجربه متفاوتی؟ فوقش دریاست و یک عالمه صخره در اطرافت. ولی فقط این نیست! هرمز پر از رنگ است، از خاک گرفته تا صخره ها و کوه ها و دالان ها، قرمز و نارنجی و سفید و زردند و وقتی بین شان راه می روید و بادی هم بوزد انگار در جزیره ای پر رمز و رازید، جایی که با همه جا فرق دارد.

کجا بمانیم؟

وقتی تصمیم به سفر به جزیره هرمز گرفتید، باید حسابی خودتان را آماده کنید، چون در هرمز نه خبری از مرکز خرید هست و نه هتل. همه چیز بکر و دست نخورده است و برگه برنده هرمز هم همین بکری و نبود عناصر شهری است. وقتی به هرمز رفتید یا باید در خانه محلی ها بمانید یا در زیر آسمان آبی و پرستاره. اگر ماندن در خانه محلی ها را به بقیه ترجیح دادید از آنها سراغ نان هایی مثل تموشی، نان دستی و نان بالاتابه را بگیرید، نان های اینجا که با آرد، روغن و سوراغ درست می گردد جزو جذابیت های سفر است.

راه های دیگری هم برای اقامت هست. یک راه هم این است که به ساحل محیط زیست بروید و در کانکس هایی که برای مسافران ساخته اند با قیمت کمی بمانید. انتخاب دیگری هم هست اینکه به قشم بروید و ماندن در یکی از هتل های قشم را انتخاب کنید.

کمپ زدن در جزیره هرمز هوادار زیاد دارد و یکی از انگیزه های سفر هم همین است. برای من و شمایی که درگیر زندگی شهریم، کمپ کردن و چند روز را ساحل بودن و مثل بدوی ها زندگی کردن حتما حال و هوای دیگری دارد. فقط اینکه باید وسایل کافی کمپ زدن با خودتان همراه داشته باشید، چیزهایی مثل چادر، چراغ خوراک پزی، ظرف و ظروف برای پخت وپز، کتری ای که وقتی هوس چای روی آتش کردید، در دسترس باشد.

نکته مهم اینکه اگر چادر می زنید، مراقب باشید که از دریا به حد کافی فاصله داشته باشید، چون نصف شب ها آب به خاطر جزر و مد بالا می آید و اگر نزدیک دریا چادرتان را زده باشید، ممکن است آب وارد چادرتان بگردد یا صدای آب آنقدر نزدیک باشد که خواب به چشمتان نیاید.

در راستا دریایی قشم به جزیره هرمز کوه هایی به رنگ زرد، سفید و قرمز دیده می شوند. در میان این کوه ها، کوه سرخ رنگی وجود دارد که خاکش خوراکی است و مردم محلی از خاک سرخ آن به عنوان ادویه در تهیه یک غذا به نام سوراغ، طبخ ماهی و نان و تهیه ترشی، مربا و سُس استفاده می نمایند. مردم محلی این کوه را گِلَک می نامند و خاک سرخش را مانند نمک در تهیه انواع غذاها مصرف می نمایند.

در این زمینه بخوانید

به گوگانا خوش آمدید

راهنمای سفر به دریاچه چورت؛ وقتی زلزله زیبایی خلق می نماید

گردش در جزیره

در طول روز سوار بر موتورهای سه چرخ می توانید دور جزیره را بگردید، به دیدن الهه نمک بروید، از قلعه پرتغالی های جزیره که سالم تر از قلعه پرتغالی های قشم است دیدن کنید، سراغ کوه های هفت رنگ را بگیرید، به دیدن دره مجسمه ها که صخره ها و دالان هایش به شکل صورتک های حیوان است بروید و از دالان های باریک بگذرید و به پرتگاهی برسید که از ارتفاعش حیرت کنید. این همان تنگه هرمز معروف است، نقطه ای که می گردد در لبه پرتگاه رفت وآمد کشتی ها را که به میزان نقطه ای در آن پایین هستند، دیدن کرد.

درست است که هرمز جزیره ای بکر است، ولی برخی نقاطش بکرترند. مثل ساحل محیط زیست، جزیره مفنق که با خود روستا 40دقیقه ای فاصله دارد و جاهایی مثل هفت درخت. همه اینها می توانند روزتان را بسازد و شب ها هم دیدن فیتوپلانگتون ها که ساحل را نورانی نموده اند، ذوق زده تان کند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3554

به "گشتی در هرمز؛ فصل سفر به جزیره ناشناخته ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشتی در هرمز؛ فصل سفر به جزیره ناشناخته ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید