11 درصد معلولیت ها در اردبیل نابینایی و کم بینایی است

به گزارش هنجس بلاگ، خبرنگاران/اردبیل معاون توانبخشی بهزیستی استان اردبیل گفت: 11 درصد معلولان استان اردبیل را افراد نابینا و کم بینا تشکیل می دهند که به نسبت میانگین کشوری دو درصد پائین تر هستیم.

11 درصد معلولیت ها در اردبیل نابینایی و کم بینایی است

ولی یعقوبی 24 مهرماه در مراسم روز عصای سفید در اردبیل اظهار کرد: براساس بانک اطلاعاتی سازمان بهزیستی بیش از 2 هزار و 394 روشندل در استان شناسایی شده و از خدمات بهزیستی بهره مند هستند.

وی با بیان اینکه بیشتر نابینایان تحت پوشش بهزیستی بوده و از حمایت های این سازمان استفاده می کنند، گفت: در مقایسه با سایر استان ها میزان معلولیت نابینایی و کم بینایی در استان دو درصد پائین تر از متوسط کشوری است و در این استان از کل معلولان 11 درصد نابینا و کم بینا هستند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان اردبیل به برنامه های مشاوره و پیشگیری در کاهش معلولیت ها اشاره کرد و گفت: طرح های خوبی در این زمینه در حال انجامست که ارائه مشاوره های قبل از ازدواج، ژنتیک و همچنین طرح غربالگری بینایی از جمله آنهاست که تلاش می شود از وقوع معلولیت ها و تشدید آنها جلوگیری شود.

یعقوبی هزینه ارائه این خدمات را برای گروه های کم درآمد رایگان اعلام و شرح داد: 78 هزار کودک سه تا 6 سال در قالب طرح غربالگری بینایی مورد سنجش قرار گرفته اند تا بچه هایی که دچار تنبلی چشم هستند برای مداوا به مراکز بیمارستانی ارجاع داده شوند.

18 حمایت تخصصی و معیشتی از معلولان در اردبیل

معاون توانبخشی بهزیستی استان اردبیل با بیان اینکه معلولیت محدودیت نیست، بلکه بسکمک از معلولان توانایی خود را در عرصه تحصیل و ورزش نشان دادند، گفت: در بین افراد نابینا و کم بینا نیز چهره های موفقی را در عرصه های علمی و ورزشی شاهد هستیم که نمونه آن کاپیتان تیم گلبال کشورمان است که در عرصه های پارالمپیک خوش درخشیده است.

یعقوبی ادامه داد: خدمات ما به جامعه معلولان به ویژه نابینایان و کم بینایان معیشتی براساس تشخیص مددکاران و پرداخت کمک هزینه در این حوزه براساس بعد خانوار است.

وی افزود: خدمات تخصصی ما شامل آموزش خط بریل و تامین تجهیزات توانبخشی و حرفه آموزی نابینایان و کم بینایان است که به صورت رایگان ارائه می شود.

معاون توانبخشی بهزیستی استان اردبیل این حمایت ها را بیش از 18 مورد اعلام و شرح داد: به دنبال تصویب قانون جامع حمایت از معلولان بسکمک از خدمات ارائه شده حمایتی - معیشتی و تخصصی برای معلولان به ویژه نابینایان و کم بینایان با همکاری دستگاه های اجرایی در حال انجام است.

53 درصد دستگاه های دولتی قابل دسترس برای معلولان هستند

یعقوبی به ماده 2 قانون جامع حمایت از معلولان اشاره و اظهار کرد: مناسب سازی اماکن عمومی و تسهیل دسترسی در این فضاها مورد توجه جدی است که در 53 درصد دستگاه های دولتی امکان دسترسی به ارائه خدمات برای معلولان فراهم شده است.

وی با قدردانی از همکاری شهرداری در اجرای پازل ویژه معلولان و فعالیت کمیته مناسب سازی بیان نمود: در حوزه اشتغال سه درصد استخدام ها به معلولان اختصاص یافته که در سال های اخیر همه این سهمیه ها مورد مراعات قرار گرفته ولی استخدام های دولتی جوابگوی مطالبه معلولان و نابینایان نیست.

معاون توانبخشی بهزیستی استان اردبیل بیان نمود: در کنار پرداخت تسهیلات اشتغال ارزان قیمت سازمان بهزیستی با پرداخت حق بیمه به حساب کارفرمایان سعی می کند فرصت اشتغال این افراد را در واحدهای تولیدی و صنعتی بخش خصوصی فراهم کند.

یعقوبی افزود: عصای سفید در حقیقت چراغ راهنما برای نابینایان محسوب می شود و بهتر است تک تک افراد جامعه به ویژه رانندگان با مشاهده عصای سفید به حق و حقوق آنها احترام قایل شوند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1915

به "11 درصد معلولیت ها در اردبیل نابینایی و کم بینایی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 درصد معلولیت ها در اردبیل نابینایی و کم بینایی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید