افزایش تنش بین ایران و آمریکا در کشور ثالث ، پشت پرده تحرکات اخیر آمریکا

به گزارش هنجس بلاگ، یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی استقرار سامانه دفاع ضد هوایی پاتریوت آمریکا در عراق را خلاف مقررات داخلی آمریکا و عراق دانست و گفت: پشت پرده تحرکات اخیر آمریکا در عراق اهداف انتخاباتی و منافع کشورهای ثالث و جنگ طلب در پی افزایش تنش بین ایران و آمریکا است.

افزایش تنش بین ایران و آمریکا در کشور ثالث ، پشت پرده تحرکات اخیر آمریکا

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش هنجس بلاگ به نقل از ایسنا، حشمت الله فلاحت پیشه در تحلیلی از تحرکات اخیر آمریکا در عراق گفت: آنچه امروز با حضور نظامیان آمریکا در عراق رخ می دهد خلاف قوانین داخلی این کشور و مصلحت مردم است.

وی با اشاره به استقرار سامانه دفاع ضد هوایی پاتریوت آمریکا در عراق اضافه نمود: این کار خلاف قوانین داخلی آمریکا است چون در سال 2011 میلادی عراق زیر بار ادامه حضور نظامیان آمریکایی در این کشور نرفت که به موجب آن رئیس جمهور آمریکا اجازه ندارد نظامیان را در عراق نگه دارد اما ترامپ این کار را به اسم شرایط خاص، مقابله با داعش و این روزها با ادعای مقابله با تهدید ایران انجام می دهد.

فلاحت پیشه با تاکید بر اینکه مردم عراق با استقرار سامانه دفاع موشکی پاتریوت آمریکا مخالف هستند، گفت: آمریکا این سامانه را با ادعای مقابله با تهدید ایران مستقر نموده است که حتی تهدیدی برای امنیت عراق نیز محسوب می گردد و آن ها حساسیت جدی به این موضوع دارند.

وی اضافه نمود: استقرار این سامانه این امکان را به آمریکایی ها می دهد که بعد از اقدام علیه ایران بخشی از نظامیان خود را از اقدام مقابله به مثل ایران مصون نگه دارند. آن ها این سامانه را با ادعای ایجاد امنیت در منطقه مستقر کردند حال اینکه به باور ما امنیت در منطقه تنها با خروج آمریکا حکمفرما می گردد، این اقدامات تحریک نماینده باعث افزایش تنش بین ایران و آمریکا در کشور ثالث عراق شده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام نمود: در این بین بعضی گروه های جنگ سالار و کشورهایی که راهبردشان را بر مبنای جنگ تعریف نموده اند، آتش بیار معرکه ایران و آمریکا شده اند، برای اولین بار در تاریخ جنگ های سرد در جهان عملا این بازیگران ثالث، منافع ملی دو کشور ایران و آمریکا را تهدید می نمایند و ترامپ که در پازل آن ها بازی می نماید مولفه های نظامی همچون سقوط پهپاد و آسیب های وارده به نظامیان آمریکا در عین الاسد را نادیده گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این تحرکات در سال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انجام می گردد، بعضی از اطرافیان ترامپ بی میل نیستند موضوع ایران را سوژه انتخاباتی نمایند اما تحولات عراق و نزدیکی به جنگ وضعیتی غیرعادی است آن هم در شرایطی که جهان نیازمند همکاری برای مقابله با کرونا برای کنترل اوضاع است.

فلاحت پیشه در شرح اقدامات وزارت خارجه گفت: وزارت خارجه در قبال موضوع آمریکا تحت نظر شورای عالی امنیت ملی اقدام می نماید؛ معتقدم باید ضمن حفظ توان دفاعی کشور، از تنش های فزاینده خودداری کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 8 خرداد 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 570

به "افزایش تنش بین ایران و آمریکا در کشور ثالث ، پشت پرده تحرکات اخیر آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تنش بین ایران و آمریکا در کشور ثالث ، پشت پرده تحرکات اخیر آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید