تحلیلگر بلومبرگ، قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رأی نمی آورد

به گزارش هنجس بلاگ، یک ستون نویس نشریه بلومبرگ نوشت قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران رأی نخواهد آورد و چین و روسیه به فروش سلاح به ایران ادامه خواهند داد.

تحلیلگر بلومبرگ، قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رأی نمی آورد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، الی لیک ستون نویس نشریه بلومبرگ که به داشتن مواضع ضدایرانی شهرت دارد، روز جمعه در یادداشتی نوشت، قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران تقریبا به طور حتم در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب نخواهد شد.

لیک در این یادداشت نوشت: هفته آینده آمریکا تلاش خواهد کرد شورای امنیت سازمان ملل متحد را متقاعد کند کاری را انجام دهد که ظرف یک سال گذشته از متحدانش خواسته از آن حمایت کنند: تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران که در ماه اکتبر منقضی می شود. تقریبا به طور حتمی قطعنامه مربوط به آن شکست خواهد خورد اما به این معنا نیست که سیاست آمریکا علیه ایران با شکست روبرو می شود.

این ستون نویس بلومبرگ در ادامه بیان داشت: یک روز پیش از این که مایک پامپئو اعلام کند که چهارشنبه این قطعنامه را ارائه می کند، از استعفای برایان هوک کننده ارشدش در امور ایران خبر داد. پامپئو گفت، اگر شورای امنیت به حامی شماره یک تروریسم در جهان اجازه خرید و فروش آزادانه سلاح را بدهد، مایه استهزاء کامل خواهد بود.

لیک نوشت: کلی کرافت کننده آمریکا در سازمان ملل این هفته در نشست امنیتی آسپن در مصاحبه ای به من گفت قادر نخواهم بود نظر آن ها (چین و روسیه) را عوض کنم. با این حال آنچه می توانیم انجام دهیم این است که دیدگاه دیگر کشورها نسبت به آن ها را تغییر دهیم و این چیزی است که اهمیت دارد. راهبرد پامپئو در کوتاه مدت این است که این دو ابرقدرت رقیب را در سازمان ملل خجالت زده کند.

وی اضافه کرد: اما پامپئو ورق دیگری برای بازی دارد. اگر و زمانی که آمریکا رأی سازمان ملل برای تمدید تحریم تسلیحاتی را از دست بدهد، می تواند همچنان به صورت تئوریک آن را از طریق بندی که در توافق هسته ای سال 2015 قید شده است اعمال کند. همان طور که پامپئو روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت، این گزینه ای است که در اختیار آمریکا قرار داد و هر کاری که در دایره قدرت آمریکا می توانیم، انجام خواهیم داد تا اطمینان یابیم تحریم تسلیحاتی تمدید می شود.

لیک در ادامه نوشت: از نظر ظاهری، این کار مانور عجیبی است. تمهیدات مربوط به مکانیسم ماشه به عنوان ابزاری برای کشورهایی است که عضو توافق باشند. همان طور که آنتونی بلینکن معاون وزیر امور خارجه سابق و مشاور کارزار انتخاباتی جو بایدن (رقیب دموکرات رئیس جمهور آمریکا) این هفته در نشست امنیتی آسپن گفت، مکانیسم ماشه باید توسط شرکای توافق فعال شود.

در ادامه این یادداشت آمده است: ریچارد گلدبرگ که کارزار فشار حداکثری علیه ایران را در شورای امنیت ملی مدیریت می کند به من گفت، قطعنامه سازمان ملل که در توافق هسته ای تعبیه شده است، دقیقاً به همین دلیل نوشته شده است که از حق آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه تحت هر سناریو در هر زمان دفاع کند. اگر ایران از تعهداتش سرپیچی کند، آمریکا این حق را دارد که قطعنامه های پیشین را که در پی این توافق برداشته شده بودند، صرف نظر از این که آمریکا عضوی از توافق بماند یا خیر، مجدداً بازگرداند.

لیک نوشت: صرف نظر از قانونی بودن یا نبودن تحریم های تسلیحاتی فعلی و آینده علیه ایران، روسیه و چین فرصت بسیار خوبی برای انتقال سلاح به ایران خواهند داشت. قوانین بین المللی پیشتر نیز در مقابل آن ها ایستادگی نکرده بود. چین همین حالا گفت وگو درباره همکاری امنیتی نزدیک تر با ایران را آغاز کرده است.

وی در ادامه نوشت: کرافت به من گفت که نقش پامپئو در سازمان ملل فعلاً نمادین خواهد بود. واقع بینانه ترین راهبرد آمریکا تحت رهبری بایدن یا ترامپ، باید یک جانبه باشد. تا زمانی که دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل منافع مشترکی با آمریکا و متحدانش در منطقه نداشته باشند، احمقانه است که از سازمان ملل انتظار داشت صلح و امنیت در خاورمیانه را تقویت کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1483

به "تحلیلگر بلومبرگ، قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رأی نمی آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیلگر بلومبرگ، قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رأی نمی آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید