توضیحات عبدی درباره دلایل شکست های اخیر تیم ملی نوجوانان

به گزارش هنجس بلاگ، سرمربی تیم ملی نوجوانان درباره فرایند آماده سازی تیمش و انتخاب بازیکنان توضیحاتی ارائه داد.

توضیحات عبدی درباره دلایل شکست های اخیر تیم ملی نوجوانان

به گزارش خبرنگاران، حسین عبدی، سرمربی تیم فوتبال نوجوانان ایران صبح سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی خود اظهار کرد: ما کار خودمان را 27 اسفند آغاز کردیم. در ابتدا با چند باشگاه لابی های خاصی انجام دادیم و با مربی های زیادی صحبت کردیم. ما این کار را تا 12 فروردین بدون تعطیلی انجام دادیم. بعد از آن اردویی نداشتیم و بیش تر سعی کردیم بازیکنان را بشناسیم. ما در این جهت هم چنین از نظر مربیان برای شناخت بازیکنان استفاده کردیم.

او ادامه داد: یکی از این تیم ها باشگاه استقلال بود. تیم هایی مثل مقاومت، سایپا و پیکان به ما مشاوره دادند. از آقای یاوری هم مشاوره گرفتیم. در سه سری اردوهای انتخابی برگزار کردیم. در اردیبشهت ماه در 2 اردو توانستیم بیش از 200 بازیکن را زیر نظر بگیریم؛ بازیکنانی که فدراسیون رصد نموده و بازیکنانی که از باشگاه ها به ما معرفی شدند. بازیکنان در اردوهای شبانه روزی مشارکت داشتند. در خردادماه بازیکنان امتحان داشتند. سن آن ها 15 سال است و این خیلی مهم است. باید کاری کنیم که از نظر اجتماعی هم فرایند عادی شان را طی نمایند.

سرمربی تیم فوتبال نوجوانان ایران ادامه داد: قرار ما این بود که از 6 تیر ماه تیم 33 نفره مان را تشکیل بدهیم. در 6 تیرماه دو دعوت نامه داشتیم. یک تورنومنت در چین و دیگری تورنومنت تاجیکستان. برخی ها تصور کردند که ما در تورنومنتی که شرکت کردیم یک مسابقات اصلی بوده است. در اردوی چین در دو هفته کوشش کردیم شناخت مان را از بازیکنان بیش تر کنیم. دو تیم شدیم. یک تیم به چین رفتیم و تیم دیگری به کافا رفت. فواید این کار این بود که ما توانستیم حدود 40 نفر را در بازی های بین المللی بسنجیم و به آن ها تجربه بازی های بین المللی بدهیم. این بزرگ ترین دستاورد بود.

عبدی اضافه نمود: در تورنومنت چین ما 3 بازی انجام دادیم. در بازی با مالزی بازیکنان کارهایی که ما می خواستیم را انجام دادند و در غافلگیری گل خوردیم. کره شمالی هم یکی از بهترین تیم هایی بود که من دیده ام. تیم چین با این همه جمعیت از تیم هایی است که به آینده نگاه دارد و می خواهد خودش را به کره جنوبی و ژاپن برساند. تصوری که از هند و بنگلادش و دیگر تیم های ضعیف در بزرگسالان دارید در تیم های نوجوانان نیست. این ها هر ساله تورنومنت های زیادی برگزار می نمایند تا تجربه بازیکنان شان را بالا ببرند. بعد از این که به تاجیکستان رسیدیم در بازی اول خیلی خوب بودیم. دیدگاه من این است که باید در این سن تغییراتی انجام بدهیم که در آینده کارساز باشد. ما 26 موقعیت داشتیم و 3 گل زدیم. تیم ازبکستان هم یکی از 8 تیمی است که فکر می کنم به دور بعدی راه پیدا کند. ولی ما دو بر یک برنده شدیم. با تجربه کم بازیکنان اما بازی را خوب اداره کردند. در بازی با افغانستان شاید در 70 دقیقه بازی فکر می کنم 60 دقیقه بازی دست ما بود. در بازی فوتبال شاید هر آن چیزی که شما می خواهید رخ ندهد. اتفاقات در هر سطحی از فوتبال می تواند بیفتد. تیم افغانستان با یک شوت توانست ما را ببرد. بازیکنان ما تجربه به دست آوردند. این بازی رسمی نبود و ما در این بازی محبت آمیز توانستیم تجربه هایی به دست بیاوریم.

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان بیان نمود: در بازی با تاجیکستان جمع کردن بازینان از نظر انگیزشی خیلی سخت بود. در نیمه اول خوب نبودیم ولی در نیمه دوم تیم حریف فقط دفاع می کرد. در بازی آخر تیمی را که توانسته بود با افغانستان مساوی کند شکست دادیم. ما در همه بازی ها موقعیت های زیادی به دست آوردیم اما موقعیت های کمی به حریف می دادیم.

او ادامه داد: سیاست بر این بود که ما تمام بازیکنان را در بازی های بین المللی ارزیابی کنیم و آن ها را انتخاب کنیم. اردوی جدید ما از دیروز آغاز شد و تا 27 مرداد ادامه دارد. دوباره از 30 مرداد تا 6 شهریور اردویی خواهیم داشت و 33 بازیکن را زیر نظر می گیریم. در هر صورت احساس من این است هر دو تیم ما می توانند به تیم اول بیایند ولی ظرفیت ما برای بازی های ابتدایی 23 نفر است. ما می خواهیم در بازی های رسمی مسابقات بهتری را برگزار کنیم.

عبدی درباره بازی با افغانستان گفت: تصور مردم نسبت به بنگلادش و میانمار و ویتنام چیست؟ این که احساس کنیم که تیمی مثل افغانستان در جای خودش نشسته است و کوششی نمی نماید اشتباه است. چین چه کاری دارد می نماید؟ همه مربیان نگاه شان این است که به آینده نگاه نمایند و فقط به نتیجه در رده های پایه فکر در بازی های محبت آمیز توجه ننمایند.

وی درباره توقعات از تیم ملی نوجوانان گفت: باید هزینه تغییرات را داد. چین با 10 مربی اسپانیایی و هزینه های وحشتناک دارد تغییر ایجاد می نماید تا نوجوانانش در آینده همان فوتبالی را بازی نمایند که می خواهند. این ها برای آینده نقشه می کشند تا حداقل یک بازیکن به تیم بالاترشان بدهند. در این سنین باید هزینه پیشرفت را تقبل کرد. آلمان در 200 نقطه از کشورش سرمایه گذاری می نماید. ما برای اولین بار این کار را انجام دادیم. اعتقاد من این است که در شرایط فعلی اگر 3 تیم نوجوانان داشته باشیم خوب است. برخی از این هجمه ها کاملا کینه توزانه بود.

سرمربی تیم فوتبال نوجوانان ایران ادامه داد: در بردها همه شاد نیستند و در باخت ها همه نارحت نیستند. عده قلیلی هستند که فکر می نمایند باید تیم ها را به سلیقه آن ها جلو برد. آن ها سخت در اشتباهند. ما شبانه روزی در حال کاریم تا دو تیم را اداره کنیم که در نهایت یک تیم پر قدرت تشکیل بدهیم. من می توانم این هجمه ها را تجزیه و تحلیل کنم ولی بازیکن 15 ساله بعد از خواندن یک سری حرف ها انگیزه اش را از دست می دهد. یک بازیکن 15 ساله اطلاعات درست احتیاج دارد. افغانستان تیم خوبی است و نباید به اسامی نگاه کنیم. تاجیکستان سال قبل دوم شد. افغانستان در فوتسال زیر بیست و یک سال دوم شد و ایران سوم. این مسابقات برای این برگزار می گردد که بازیکنان پایه بالنده شوند. اگر می خواهیم بلند مدت فکر کنیم باید هزینه اش را بدهیم. برخی از بازی های محبت آمیز را باید برای تغییرات از دست داد. ژاپن از سال 1990 آغاز به تغییرات کرد. آیا این یک شبه رخ داد. این مسابقات هیچ هزینه ای برای ما نداشت و ما دعوت بودیم. اگر ما فقط به برد فکر کنیم امکان کمی وجود دارد که این بازیکنان را به تیم های بزرگسال ببریم. برخی از نقدها غیر منصفانه بود و از روی کم اطلاعی و شاید آگاهانه و با قصد و غرض بود. من نه برادری دارم در فوتبال نه چیز دیگری. ما با لابی به جایی نمی رسیم. معنی پیشرفت چیست؟ اگر فکر می کنیم باید در همه بازی ها برنده شویم این اشتباه است. کاش این مسابقات پخش می شد و بعد درباره آن بحث می شد.

او ادامه داد: ما سختی ها را به جان خریدیم که تیم ملی نوجوان ما دو گروه گردد. این دین ما است به کشورمان و باید آن را ادا کنیم. شاید برخی ها فکر می نمایند باید 6 دنگ این جا به نام شان باشد. من باید دینم را به کشورم ادا کنم و تغییرات ایجاد کنم. همه کشورها سورپرایز شده بودند که ما دو تیم داریم. ترکمنستانی ها می گفتند شما در تحریم هستید چگونه دو تا تیم دارید و این گونه فوتبال بازی می کنید؟ من این تجربه را در انگلستان داشتم که 4 تیم نوجوانان وجود داشت که مجموع آن ها در یک تیم قدرتمند جمع می شدند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: وظیفه تیم ملی بازیکن سازی نیست بلکه انتخاب بازیکن است. این باشگاه ها هستند که باید بازیکن سازی نمایند. درهای تیم ملی نباید به روی بازیکنان بسته باشد. بازیکنان در این رده سنی، دو ماه به دو ماه پیشرفت می نمایند و نباید آن ها را رها کرد. بازیکن در 6 ماه تفاوت های زیادی پیدا خواهد نمود. رشد نوجوان در سنین مختلف فرق می نماید. مثلا من در پرسپولیس که بودم، تیم خوبی ساخته بودیم و حتی بازکنان را به دو تیم الف و ب تقسیم نموده بودیم اما ناگهان همه چیز تمام شد؛ انگار نه انگار تیمی وجود دارد. بازیکن را نباید در این سن رها کرد. تیم هایی مثل ذوب آهن، سپاهان و سایپا در رده های پایه خیلی خوب کار می کردند اما الآن هم در همان سطح کار می نمایند؟

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان ادامه داد: این اعتقاد من است که اگر هر ساله یکی دو بازیکن از تیم امید به بزرگسال بدهیم، رسالت خود را انجام داده ایم زیرا آن دو بازیکن می توانند بسیاری از هزینه ها را جبران نمایند. مثلا یک تیم بزرگ برای جذب بازیکن 2 یا 3 میلیارد هزینه می نماید اما مگر چه قدر خرج آموزشگاه می گردد که می تواند حداقل دو بازیکن خوب تحویل تیم اصلی دهد؟ آیا اصلا به یک میلیارد می رسد؟ تازه می تواند آن بازیکن را بفروشد و بیش تر پول در بیاورد. من با رییس باشگاه ولورهمپتون صحبت کردم و هدفش این بود در عرض 4 سال یک بازیکن به تیم بزرگسالش بدهد اما با همین رویکرد در عرض 2 سال، 4 بازیکن به تیم بزرگسال معرفی کرد. اکنون ما می خواهیم این کار را در تیم های ملی پایه انجام دهیم؛ آن هم نه فقط به خاطر تیم ملی بزرگسال بلکه به خاطر خود بازیکنان. من اصرار دارم بازی های تیم ملی دیده گردد و تا انتها دنبال گردد. اشتباه در این سنین پیش می آید و اصلا عجیب نیست زیرا سن یادگیری است و ما به خاطر اشتباه کسی را از گردونه خارج نمی کنیم.

عبدی در انتها گفت: ما از بازیکنان تیم ملی دو بار تست استخوان می گیریم که صغر سن نباشند و مسئله ای از این بابت نه برای خود بازیکن و نه برای ما به وجود نیاید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 248

به "توضیحات عبدی درباره دلایل شکست های اخیر تیم ملی نوجوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات عبدی درباره دلایل شکست های اخیر تیم ملی نوجوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید