فراوری نفت اوپک پلاس افزایش یافت

به گزارش هنجس بلاگ، نظرسنجی اس اند پی گلوبال پلاتس نشان داد اوپک که متشکل از 13 کشور عضو است در ژوئن 26.19 میلیون بشکه در روز نفت فراوری کرد که 480 هزار بشکه در روز بالاتر از مه بود و عمده این افزایش مربوط به احیای تدریجی کاهش فراوری داوطلبانه عربستان سعودی است. 9 کشور فراوریکننده متحد اوپک شامل روسیه در ژوئن مجموعا 13.27 میلیون بشکه در روز نفت فراوری کردند که 60 هزار بشکه در روز بالاتر از مه بود.

فراوری نفت اوپک پلاس افزایش یافت

با وجود افزایش فراوری، سهمیه بالاتر فراوری برای این ماه به معنای آن بود که نرخ پایبندی به توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس به 110.6 درصد در ژوئن در مقایسه با 111.45 درصد در ماه مه رسید.

این گروه در دو ماه گذشته 970 هزار بشکه در روز به فراوریش افزوده که در راستای تسهیل تدریجی محدودیت عرضه به منظور تامین تقاضای رو به رشد برای نفت صورت گرفته است.

اما اختلاف میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی که مانع تصویب افزایش فراوری به اندازه دو میلیون بشکه در روز در فاصله اوت تا دسامبر سال 2021 شده، ممکن است به اتحاد اوپک پلاس سرانجام دهد. این اختلاف با وجود مذاکراتی که در یک هفته گذشته در جریان بود، حل نشد و در نتیجه سهمیه فراوری پس از ژوییه بدون تغییر می ماند و به کمبود شدیدتر عرضه در تابستان دامن خواهد زد. اما از سوی دیگر بعضی از تحلیلگران می گویند اختلاف مذکور ممکن است به نرخ پایبندی پایینتر به محدودیت عرضه و حتی جنگ قیمت منتهی گردد.

مذاکرات وزیران انرژی گروه متوقف شده و امارات متحده عربی حاضر نیست از موضع خود کوتاه بیاید و موافقتش با تمدید محدودیت عرضه تا سرانجام سال 2022 را به موافقت با مشخص مبنای فراوری بالاتر برای این کشور مشروط نموده است. عربستان سعودی هم اصرار دارد که افزایش فراوری تا سرانجام سال جاری و تمدید مدت توافق باید با همدیگر مذاکره شوند.

طبق یافته های نظرسنجی پلاتس، فراوری عربستان سعودی در ژوئن 470 هزار بشکه در روز افزایش یافت و این کشور 8.97 میلیون بشکه در روز نفت فراوری کرد و فراوریش همچنان 377 هزار بشکه در روز پایین سقف فراوری رسمی 9.347 میلیون بشکه در روز ماند. صادرات این کشور در ژوئن اندکی کاهش یافت اما مصرف پالایشگاهی به علت تقاضای فصلی، رشد چشمگیری پیدا کرد.

عربستان سعودی قرار است در ژوییه 400 هزار بشکه در روز از فراوریش را احیا کند و با سرانجام کاهش فراوری داوطلبانه این کشور، نرخ پایبندی اوپک پلاس به پیمان محدودیت عرضه به 107.38 درصد کاهش پیدا می نماید.

در این بین، نرخ پایبندی کشورهایی مانند روسیه، عراق و نیجریه به لطف سهمیه های فراوری سخاوتمندانه تر، بهبود یافت. نرخ پایبندی روسیه در ژوئن 97 درصد بود که بالاترین نرخ پایبندی ماهانه از فوریه بود. فراوری این کشور به 9.51 میلیون بشکه در روز رسید که نسبت به ماه پیش از آن تغییری نداشت. با وجود افزایش صادرات، فراوری این کشور به علت مسدود شدن بعضی از خطوط لوله نفت برای تعمیرات، ثابت ماند.

نرخ پایبندی عراق به توافق در ژوئن به 102 درصد افزایش یافت. فراوری این کشور به علت صادرات کمتر و کاهش سطح ذخایر، به 3.94 میلیون بشکه در روز رسید.

نیجریه که عظیمترین فراوریکننده نفت آفریقاست در ژوئن عظیمترین کاهش فراوری را داشت و 1.48 میلیون بشکه در روز نفت فراوری کرد که پایینترین اندازه از ژانویه بود. بعضی از میادین نفتی عظیم این کشور به علت مسائل فنی یا تعمیرات، پایینتر از ظرفیت کامل فعالیت کردند.

فراوری ایران، لیبی و ونزوئلا که از مشارکت در توافق کاهش فراوری معاف هستند در ژوئن جمعا 70 هزار بشکه در روز افزایش یافت.

ایران ماه میلادی گذشته 2.48 میلیون بشکه در روز نفت فراوری کرد که 50 هزار بشکه در روز در مقایسه با مه افزایش داشت و بالاترین سطح فراوری از آوریل سال 2019 بود. فراوری نفت لیبی با 10 هزار بشکه در روز افزایش، به 1.16 میلیون بشکه در روز و فراوری ونزوئلا با 10 هزار بشکه در روز افزایش، به 550 هزار بشکه در روز رسید.

نظرسنجی پلاتس بر اساس برآورد فراوری چاهها و نظرسنجی از مقامات صنعت نفت، معامله گران و تحلیلگران و بعلاوه بازبینی آمار کشتیرانی، ماهواره ای و ذخایر تهیه می گردد.

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3296

به "فراوری نفت اوپک پلاس افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری نفت اوپک پلاس افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید