صندلی فاوا باید در دستگاه ها تعریف گردد

به گزارش هنجس بلاگ، شعار سال جاری از سوی رهبری به نام فراوری، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها انتخاب شد. یکی از صنایعی که در آن فراوری از انواع مختلف آن از جمله کالا، سرویس و خدمات به صورت سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد، حوزه فاوا است، اما صنعت گسترده فاوا با چه موانعی روبرو است که باید برطرف گردد و باید در چه زمینه هایی پشتیبانی صورت بگیرد تا این صنعت بتواند در بخش های مختلف فراوری داشته باشد و رشد کند. کارشناسان این حوزه درباره موانع و پشتیبانی های فراوری در صنعت فاوا به ایران می گویند.

صندلی فاوا باید در دستگاه ها تعریف گردد

تعدد مجوزها

اگر ما صنعت فاوا را فعال نماینده سایر صنایع بدانیم اولین مشکل و مانعی که وجود دارد این است هیچ یک از سازمان ها و وزارتخانه ها صندلیی برای فناوری های نوین به صورت اختصاصی در نظر نگرفته اند.

حسین اسلامی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران(صنف فاوا تهران) با بیان این مطلب گفت: هم اکنون بسیاری از وزارتخانه ها از جمله صمت ، کشاورزی و... و نهادهای حاکمیتی حتی از یک معاون فناوری و نوآوری بهره نمی برند در صورتی که اگر ما صنعت فاوا را یک فعال نماینده دیگر صنایع بدانیم باید افراد مسئولی را برای این موضوع بین رشته ای داشته باشیم تا در صندلی های تصمیم گیر این مسأله را دنبال نمایند.

اسلامی اضافه نمود: دستگاه ها در صنعت فاوا در بسیاری از موارد مانند دریافت مجوز و بحث های نظارتی بسیار سختگیرانه عمل می نمایند از سوی دیگر قانونگذاری در بخش های مختلف این صنعت بدرستی صورت نگرفته و مهمتر اینکه نحوه برخوردهای قوا بخصوص قوه قضائیه با این صنعت متفاوت است.

این کارشناس حوزه فاوا اعتقاد دارد برای آغاز کسب و کار در حوزه فاوا احتیاج به مجوزهای متعددی نیست همین که کسب و کارهای این حوزه با خوداظهاری و در قالب سندباکس اجازه فعالیت در یک محدوده واقعی را داشته باشند، کفایت می نماید.

اسلامی در ادامه گفت: همه قوا و دست اندرکاران باید در قالب خوداظهاری کسب و کار حوزه فاوا را به رسمیت بشناسند و برای آغاز کار، بخصوص در بخش کسب و کارهای نوپا و استارتاپی و دانش بنیانی به دنبال فرآیند طولانی و سختگیرانه نباشند ولی در عوض موضوع نظارت را قوی نمایند، البته نظارت هم می تواند در قالب خودتنظیمی از سوی صنف مربوطه باشد و با بیشتر تخلفات که در قالب های واقعی پدیدار می گردد، برخورد کند چرا که این اقدام هزینه های نظام را نیز کاهش می دهد.

وی اضافه نمود: مشکل و مانع دیگری هم که جلوی پای صنعت فاوا واقع شده است، بحث سرمایه گذاری عام و خاص است که باید امکان حضور کسب و کارهای عظیم فاوا را در حوزه بازار سرمایه و فرابورس فراهم و یا ترغیب کنیم صنایعی که از قبل وجود داشتند و دیرپا هستند در مجموعه های دانش بنیان و فناوری های نو و نوظهور سرمایه گذاری نمایند.

نقص قوانین و کمبود سرمایه گذاری

سهیل تقوی کارشناس حوزه فناوری اطلاعات نیز معتقد است برای کل صنعت فاوا به علت فراوانی و گستردگی آن نمی توان نسخه واحدی پیچید، چرا که از اپراتورها گرفته تا مخابرات و استارتاپ ها و... در این حوزه می گنجند که هر بخش احتیاج به پشتیبانی ها و مانع زدایی های خاص خود دارند.

تقوی با بیان اینکه به صورت کلی باید به سه اصل مهم در این صنعت توجه کرد، گفت: یکی از نقص های کلی حوزه فاوا بحث زیرساخت ها (که خود دارای سطوح و لایه های مختلفی هستند) است؛ مثلاً در شبکه ملی اطلاعات لایه های سخت افزاری، خدمات پایه و نرم افزاری وجود دارد و برای شکل گیری خدمات پایه آن به مراکز داده خدمات ابری و... احتیاج است و اگر این زیرساخت ها به اندازه کافی شکل بگیرند و از سوی دیگر هزینه های پهنای باند آن کاهش یابد و به صورت مناسب از این بخش ها پشتیبانی گردد، شاهد جهش فراوری خواهیم بود و می توانیم نسبت به رقبای دیگر در جهان پیش رویم. این کارشناس فناوری اطلاعات اضافه نمود: دیگر چالش و مشکل اصلی در حوزه فاوا بحث زیرساخت های حقوقی، مقرراتی و قانونگذاری است. بیش از دو دهه است که با این دسته از مسائل درگیر هستیم یا قوانین و مقررات ابهام دارند، یا قوانین دست و پا گیر است یا اصلاً در خیلی موارد بخصوص در بخش فناوری های نوین قانونی نوشته نشده است.

وی در ادامه گفت: مهمتر اینکه بین قوا و دستگاه های ارائه دهنده مجوز و دستگاه های نظارتی دعواهای بین دستگاهی وجود دارد که باید بخشی از این مسائل را نهادهای بالادستی مانند شورای عالی فضای مجازی و بخش های دیگر را دولت و مجلس برطرف نمایند.

تقوی نیز معتقد است، سومین چالش بحث سرمایه گذاری است و کمبود یا نبود سرمایه گذاری باعث شده است تا جلوی رشد و توسعه صنعت فاوا گرفته گردد.

این کارشناس گفت: شرکت های عظیم و کوچک هر کدام به نوعی با مسأله نبود و کافی نبودن سرمایه گذاری ها دست به گریبان هستند و مهمتر اینکه سرمایه گذار بخش خصوصی به دلیل نداشتن تضمین برای سرمایه گذاری به این حوزه ورود نمی نماید بنابراین باید با برطرف موانع، پشتیبانی های لازم هم صورت بگیرد تا شاهد رشد فراوری در بخش های مختلف صنعت فاوا باشیم.

این کارشناس بحث بعدی را بازارسازی برای محصولات و فراوریات حوزه فاوا عنوان نمود و اضافه نمود: بازارسازی برای محصولات، خدمات و کالاهایی که در این صنعت فراوری می گردد احتیاج است. البته بازارسازی هم در این صنعت به دلیل گستردگی دارای زیرشاخه های مختلفی است؛ به عنوان مثال در بخش خدمات می توان برای استفاده از پهنای خارجی عوارض معین کرد تا مردم از خدمات داخلی استفاده نمایند و یا اینکه سازمان ها و نهادهای دولتی را موظف نمایند از خدمات داخلی استفاده نمایند.

وی اعتقاد دارد هر سه قوا به همراه دیگر نهادها و دستگاه های حاکمیتی بازار عظیم خوبی برای سرویس و خدمات داخلی هستند. البته اگر اعتمادسازی درستی هم صورت بگیرد مردم هم از خدمات داخلی استفاده می نمایند و منجر به رشد خدمات و محصولات حوزه فاوا در داخل می گردد.

نبود تعامل بین بخش های دولتی و خصوصی

شاهین طبری دیگر کارشناس حوزه فناوری اطلاعات نیز اعتقاد دارد متأسفانه تعامل پذیری بین بخش دولتی و متولیان حاکمیتی با بخش خصوصی وجود ندارد و مهمتر اینکه توسعه صنعت فاوا جزو هیچ کدام از اهداف سازمان های دولتی و حاکمیتی نیست و می توان گفت این مباحث از مهم ترین موانع رشد و توسعه صنعت فاوا در کشور است.

طبری گفت: اگر سازمان ها و دستگاه های دولتی و حاکمیتی با ارباب رجوع یا سازمان ها و شرکت های خصوصی تعامل داشته باشند اجازه می دهند تا بخش خصوصی با حمایت آنها به مردم خدمات ارائه دهند و ارائه سرویس به صورت ترکیبی (دولتی- خصوصی) به شهروندان باید جزو افتخارات آنها محسوب گردد.

وی اضافه نمود: متأسفانه هیچ دستگاه و نهادی اعم از دولتی و حاکمیتی از راه اندازی کسب و کار در حوزه کاری شان حمایت نمی نماید ولی اگر این اتفاق روی دهد و موانع انجام چنین اقدامی برداشته گردد، بین بخش خصوصی هم رقابت لازم برای رشد و توسعه و ارائه خدمات به مردم به وجود می آید و در پی آن نه تنها خدمات با قیمت کمتر به دست مردم می رسد بلکه عدالت اجتماعی و شفافیت هم رخ می دهد.

این کارشناس اعتقاد دارد باید دستگاه های دولتی و حاکمیتی اجازه دهند تا بخش خصوصی از زیرساخت های آنها استفاده کند.

طبری یکی دیگر از موانع پیش روی توسعه حوزه فاوا بخصوص در حوزه آی تی را نبود شفافیت در بحث های مالیاتی و بیمه عنوان نمود و گفت: جدا از نبود شفافیت در این حوزه ها هیچ حمایتی از کسب و کار نمی گردد و حتی بعضاً بدون کارشناسی شرکت ها و کسب و کارها را جریمه می نمایند که بعداً با پیگیری و شکایت به دیوان عدالت اداری تعیین می گردد که جریمه های اجرا شده در کل اشتباه بوده است و اینگونه اشتباهات تنها وقت و انرژی شرکت ها و کسب و کارها را می گیرد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2924

به "صندلی فاوا باید در دستگاه ها تعریف گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندلی فاوا باید در دستگاه ها تعریف گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید