خبرنگاران واحد سوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان آماده افتتاح شد

به گزارش هنجس بلاگ، بجنورد- خبرنگاران- واحد سوم بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان آماده افتتاح شد که در ایام الله دهه فجر به بهره برداری می رسد.

خبرنگاران واحد سوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان آماده افتتاح شد

مجری طرحهای نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی روز جمعه با بیان این مطلب به خبرنگار خبرنگاران گفت: بخش بخار این نیروگاه شامل سه واحد 160 مگاواتی با سرمایه گذاری 125 میلیون یورو است که با بهره برداری از آن ظرفیت تولیدی این نیروگاه 160 مگاوات افزایش پیدا کرده و ظرفیت کل واحدهای این نیروگاه نیز به بیش از هزار و 494 مگاوات می رسد.

علیرضا نصراللهی، افزایش ظرفیت تولید برق منطقه و تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور، کمک به افزایش پایداری، پاسخ به نیاز روزافزون رشد مصرف برق منطقه ناشی از گسترش صنایع محلی، توسعه کشاورزی و مصارف عمومی و خانگی، استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور و ارتقای دانش فنی در ساخت نیروگاه های حرارت و اشتغالزایی در منطقه را از اهداف این پروژه مطرح نمود.

وی اضافه کرد: طبق برنامه وزارت نیرو و صنعت برق کشور برای استفاده بهینه از منابع به خصوص سوخت مصرفی نیروگاه ها و افزایش راندمان تولید، طرح 22 واحد بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی که بخش گاز آنها قبلا اجرا شده است، در برنامه توسعه تولید برق کشور قرار گرفت.

وی گفت: قرارداد این طرح با شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (مپنا) منعقد شد که سه واحد بخش بخار نیروگاه شیروان نیز در زمره این طرحهای 22 واحدی بوده است.

مجری طرح های نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: میزان تولید برق نیروگاه شیروان بیش از نیاز استان خراسان شمالی است که با توجه به وجود شبکه سراسری این برق قابلیت انتقال به سایر نقاط کشور و امکان صادرات برق در منطقه شمال و شرق کشور فراهم است.

نصرالهی اضافه کرد: نیروگاه شیروان 6 واحد گازی دارد که ظرفیت هر واحد گازی 159 مگاوات و ظرفیت هر یک از سه واحد بخار این نیروگاه نیز 160 مگاوات است که طرح های افزایش راندمان 60 مگاوات، راندمان سیکل ترکیبی 49.9 درصد، سوخت اصلی واحدها گاز طبیعی، سوخت دوم گازوئیل، ظرفیت 2 مخزن نیروگاه 2 هزار مترمکعب و مساحت زمین آن 120 هکتار است.

با توجه به اهمیت این پروژه در تامین بخشی از برق کشور و استان خراسان شمالی، طرح افتتاح این پروژه و چند طرح مشابه در دیگر استانها روز یکشنبه با دستور ریاست جمهوری و با حضور معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان انجام می شود.

اکنون 30 درصد تولید نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان نیاز برق استان خراسان شمالی را تامین می کند و 70 درصد مازاد تولید برق آن نیز در دیگر استان ها مصرف می شود.

این نیروگاه از نظر بزرگی بعد از نیروگاه دماوند تهران و نکا در مازندران، سومین نیروگاه بزرگ کشور است.

700 نفر در نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان فعالیت می کنند که 68 درصد آنان بومی هستند.

نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان در 12 کیلومتری جنوب شرقی شیروان واقع شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2555

به "خبرنگاران واحد سوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان آماده افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واحد سوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان آماده افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید