سازوکار دولت برای تخصیص ارز 4200 تومانی در بودجه 1400

به گزارش هنجس بلاگ، به گزارش خبرنگاران، محمد صادق مفتح قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، اعلام کرد که قبول دارم در دوره های گذشته ارز 4200 بدرستی اختصاص داده نشده اما با سازوکار جدید می توان جهت تخصیص ارز را شفاف و روشن کرد.

سازوکار دولت برای تخصیص ارز 4200 تومانی در بودجه 1400

از سال 98 موضوع انحراف در پرداخت ارز 4200 تومانی مطرح و پفراینده های تشکیل شد که در پی آن نشان می داد برخی ها با دریافت ارز دولتی به جای واردات کالاهای اساسی، کالاهای لوکس وارد کردند.

در آن دوره به خیلی از کالاهای اساسی ارز دولتی داده می شد و پس از آنکه انحراف در پرداخت ارزها قطعیت پیدا کرد دولت به سمت کاهش تخصیص ارز 4200 تومانی رفت. همین امر سبب شد کم کم در خیلی از کالاها شاهد رشد قیمت باشیم.

از جمله کالاهای که ارز دولتی آن متوقف شد می توان به برنج، گوشت، تن ماهی، ماکارونی، مرغ، کره و شکر اشاره کرد. در این کالاها ابتدا شاهد جهش قیمت ها بودیم و بعد از آن به مرور زمان رشد قیمت آهنگ کندی به خود گرفت.

مجتبی شیرقاضی سرپرست دفتر برنامه ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار می گوید که دولت در بودجه 1400 برای تأمین برخی از کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی در نظر گرفته است و با توجه به شرایط کشور تخصیص ارز حمایتی ضرورت دارد.

او ادامه داد: بر اساس آنچه در لایحه بودجه دولت برای سال آینده آمده قرار است برای واردات روغن خام، ذرت، دانه های روغنی، سویا و کنجاله جو ارز 4200 اختصاص پیدا کند. این امر هنوز مورد تأیید نهایی کنندگان مجلس در صحن علنی مجلس قرار نگرفته است. ولی امیدوارم هستیم که با پرداخت ارز 4200 تومانی موافقت شود تا بتوان با شرایط بهتری شرایط بازار را کنترل کرد.

دارو در اختیار وزارت بهداشت

سرپرست دفتر برنامه ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار درباره اینکه آیا به دارو ارز دولتی اختصاص داده می شود، توضیح داد که 5 قلم کالای اساسی که به آن اشاره شد به صورت مشترک بین وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی نهایی شده است و در مورد دارو تخصیص ارز دولتی وجود دارد اما مسئولیت آن با وزارت بهداشت است.

شیر قاضی درباره واردات کالاهای اساسی گفت که دولت تخصیص ارز 4200 تومانی برای روغن خام، دانه های روغنی، کنجاله سویا، جو و ذرت را در نظر گرفته است اما احتمال دارد که در کمیسیون تلفیق و یا صحن علنی مجلس بر تعداد کالاها افزوده و یا حتی کمتر شود. در این میان حجم واردات کالاهای اساسی که پیش بینی شده قابل انتشار نیست ولی می توان گفت که مشابه سال 99 است.

او توضیح داد که شاید از نظر ارزی نیاز به تخصیص ارز نسبت به سال جاری بیشتر باشد اما با توجه به افزایش تولید داخل از حجم واردات کالاهای اساسی کاسته خواهد شد.

چه میزان کالای اساسی نیاز است؟

بر اساس آمارها نیاز کلی کشور به جو 6 میلیون و 900 هزار تن است، 700 هزار تن آن ذخایر است و 3 میلیون تن آن تولید داخل است و این یعنی کشور به 3 میلیون و 200 هزار تن جو وارداتی نیاز دارد.

در مورد کنجاله سویا نیاز کلی کشور 4 میلیون و 200 هزار تن است، یک میلیون تن آن ذخیره است و در داخل یک میلیون و 950 هزار تولید می شود که نیاز به واردات این کالا یک میلیون و 250 هزار تن است.

در مورد دانه های روغنی نیاز کشور به دانه های روغنی 3 میلیون و 400 هزار تن است که بر این اساس تولید کشور 400 هزار تن است و مابقی باید از طریق واردات تأمین شود. در مورد روغن خام نیاز کشور 2 میلیون و 200 هزار تن است که 600 هزار تن آن از ذخیره و 600 هزار تن تولید داخل است و مابقی از طریق واردات تأمین می شود.

راهکارهای جدید برای جلوگیری از فساد

محمد صادق مفتح قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی توضیح داد که برای آنکه معیشت مردم با چالش و مسئله ای روبه رو نشود ضرورت دارد که تخصیص ارز 4200 تومانی ادامه پیدا کند.

برخی از کنندگان مجلس نگاه مثبتی به ارز دولتی ندارند و گلایه آنها این است که در دوره های گذشته نحوه توزیع ارز 4200 تومانی مناسب نبوده است. او ادامه داد که منتقدان به ارز 4200 تومانی می گویند که این ارز اثرگذاری لازم را در بازار (سبب تنظیم بازار نشده است) نداشته و از سویی باعث رانت و فساد شده است. اما برای آنکه جلوی چنین اتفاق هایی گرفته شود راهکارهای جدیدی استخراج شده است و به کنندگان مجلس اطمینان می دهیم که در فرایند تخصیص ارز دولتی دیگر فسادی رخ نمی دهد.

مفتح با بیان اینکه موافق پرداخت ارز دولتی به کالاهای اساسی هستم، اظهار کرد که اگر کالاها به صورت زنجیره وار و به صورت تقسیم بندی منطقه ای (قرار است این طرح از چند روز آینده اجرایی شود)، تزریق شود دیگر مسئله ای نخواهیم داشت و فساد به حداقل خواهد رسید.

پرداخت ارز 4200 تومانی ضرورت دارد

او با بیان اینکه امیدوارم کنندگان مجلس با پرداخت ارز 4200 تومانی موافت کنند تا برای سال آینده شاهد بازار آرامی باشیم، گفت که اگر تعداد کالاهایی که ارز دولتی برای آنها در نظر گرفته شده کاهش پیدا کند، معیشت مردم با چالش روبرو خواهد شد و دهک های پایین درآمدی جامعه آسیب خواهند دید.

لذا از کنندگان مجلس می خواهیم روال بودجه سال 99 را ادامه دهند تا فاصله طبقاتی مردم افزایش پیدا نکند و مردم رفاه بیشتری داشته باشند.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت که برکات ادامه پرداخت ارز 4200 تومانی خیلی بیشتر خواهد بود و خیلی از مردم از این اتفاق بهره مند می شوند چرا که می توانند کالاها را با قیمت مناسب تری خریداری کنند. حال اگر خلاف این امر اتفاق بیفتد دردسرهای دولت بیشتر خواهد شد چرا که کنترل بازار در صورت عدم تخصیص ارز بیشتر خواهد شد.

در راستای محدودیت های ارزی کشور (ارز 4200 تومانی)، برای واردات کالاهای اساسی در سال جاری عددی در حدود 9 میلیارد دلار در نظر گرفته شده بود که 6.4 میلیارد دلار مربوط به واردات کالاهای اساسی و 2.5 میلیارد دلار برای واردات دارو بود. این در حالی است که سال 98 رقم تخصیص ارز دولتی 11 میلیارد دلار و سال 97 14 میلیارد دلار بود.

منبع: روزنامه ایران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2651

به "سازوکار دولت برای تخصیص ارز 4200 تومانی در بودجه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازوکار دولت برای تخصیص ارز 4200 تومانی در بودجه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید