عوارض چشمی کرونا از خود کرونا بدتر است

به گزارش هنجس بلاگ، بحرانی گفت: عوارضی که بعد یا قبل از کرونا وارد چشم می شود بسیار بد تر از عوارضی است که به دستگاه گوارش وارد می شود.

عوارض چشمی کرونا از خود کرونا بدتر است

بهرام بحرانی فوق تخصص شبکیه چشم در گفت وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی خبرنگاران، اظهار کرد: کووید 19 می تواند چشم را مانند دیگر اعضای بدن درگیر کند و حدود 5 درصد از بیماران کووید 19 درگیری چشمی دارند همچنین درگیری قرنیه و عروق شبکیه و قسمت های دیگر چشم هم گزارش شده، اما شایع ترین نوع درگیری چشم در ویروس کرونا به صورت عفونت حاد ملتحمه ای است.

او افزود: عفونت حاد ملتحمه چشم به صورت قرمزی، ترشح چرکی، تورم پلک ها، آب ریزش و سوزش چشم خود را نشان می دهد. اگر چه این علائم غیر اختصاصی بوده و در عفونت های حاد ملتحمه ای بر اثر باکتری ها ویروس های دیگر هم می توانند ایجاد شوند، اما اگر شخصی سابقه تماس با فرد مبتلا با کرونا را داشته باشد باید علت عفونت چشمی خود را کرونا در نظر بگیرد.

این فوق تخصص شبکیه چشم با اشاره به عفونت حاد ملتحمه ای ادامه داد: عفونت حاد ملتحمه ای می تواند قبل، حین و بعد از علائم شایع کرونا مثل سرفه، عطسه و تب ایجاد شود. بیشتر عفونت های حاد ملتحمه ای خود محدود هستند یعنی فقط نیاز به درمان حمایتی دارند مثل استفاده از قطره اشک مصنوعی. اگر تورم چشم در فرد زیاد بود، می تواند با آب جوش خنک شده داخل چشم را شستشو دهد.

بحرانی بیان نمود: علائمی که بر اثر کرونا روی چشم فرد بیمار ایجاد می شود بعد از 1 الی 2 هفته بهبود می یابد. یکی از راه های ورود ویروس کرونا به چشم از طریق ذرات ویروسی حین عطسه و سرفه فرد مبتلا است. کرونا از طریق دست های آلوده هم می تواند وارد چشم شود، زیرا دست با دهان و بینی و وسایل آلوده مدام در تماس است و برای جلوگیری از این تماس ها باید از ماسک و عینک های محافظ استفاده کرد و فاصله اجتماعی هم رعایت شود همچنین تا حد ممکن از تماس دست با چشم خودداری کرد.

بیشتربخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3501

به "عوارض چشمی کرونا از خود کرونا بدتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض چشمی کرونا از خود کرونا بدتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید