فواید و مضرات دود عود

به گزارش هنجس بلاگ، سوزاندن عود یکی از درمان های اثربخش برای رفع استرس، ایجاد آرامش و تمدد اعصاب، رفع خستگی و بسیاری از بیماری های دیگر است. ولی پزشکان هشدار می دهند تنفس دود آن برای بچه ها بسیار سمی است و علت آن هم وجود سرب درون عود است.

فواید و مضرات دود عود

مهدی تجلی فر، کارشناس گیاهان آپارتمانی بیان نمود:

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ، از دیدگاه گیاه درمانی، عودهای گیاهی علاوه بر ایجاد بوی خوش به علت خواصشان استفاده می شوند و همیشه عود و گیاه درمانی با هم همراه بوده اند.

بسکمک از گیاهان و علف های دارویی به خودی خود بویی ندارند و باید حتما سوزانده شوند.

قدیمی ترین منابع مربوط به گیاه درمانی و عود به وداهای هندی باز می شود و بودایی ها نیز در طب آیوراودا از عود به عنوان وسیله ای معجزه گر استفاده می کنند.

تحقیقات گسترده دانشمندان، پزشکان و بزرگان گیاه شناسی بر روی عود نشان می دهد که روایح مطبوع موجود در عود، فرد را فعال تر و سرزنده تر ساخته و باعث ارتباط شخص با درون خود شده و همچنین باعث ایجاد و ارسال پیام های عصبی در مغز و کل سیستم عصبی و دریافت واکنش های مثبت می شود.

سوزاندن عود خود به تنهایی یکی از درمان های اثربخش برای جلوگیری و رفع استرس، ایجاد آرامش و تمدد اعصاب، رفع خستگی و بسکمک از بیماری های دیگر است.

سوزاندن عود باعث دور شدن امواج و انرژی های منفی موجود در محیط می شود.

رایحه درمانی، قدمتی افزون بر5 هزارسال دارد و رومیان و مصریان از آن به عنوان ماده ضد عفونی کننده، ضد باکتری و دارویی برای درمان زخم کمک می دریافتد.

ترکیبات معطر طبیعی گل ها و گیاهان که درعود یافت می شود، از طریق مژک های موجود در بینی وارد سیستم لیمبیک مغز و قسمت مخاطی هیپوتالاموس شده و با تحریکات اعصاب بویایی این قسمت که مسئولیت احساسات، تنفس، ضربان قلب، غدد درون ریز و حافظه و یادگیری را بر عهده دارد، تاثیر قابل توجهی بر روحیات و خلق و خو می گذارد.

عصاره معطر گیاهان موجود در عود به دلیل ساختار تشکیل دهنده شان که معمولا شامل آلدئیدها، کتون ها و استرهاست، نقش بسزایی در سلامت جسم و ذهن دارند که البته هریک از رایحه ها خاصیت ویژه ای دارند.

برخی گیاهان مثل اسطوخودوس که حاوی آلدئیدها هستند، اثرات ضد التهابی داشته و آرام بخش و ضد ویروس هستند، برخی دیگر از عصاره ها مثل یاسمن، مشک و رز و لیمو باعث هوشکمک و افزایش تمرکز و یادگیری می شوند.

رایحه درمانی توسط عود یکی از بی خطرترین، کم هزینه ترین، ارزان ترین و اثربخش ترین متدهای درمانی است، یعنی برای انجام آروماتراپی (رایحه درمانی) در خانه به راحتی می توان از سوزاندن عود استفاده کرد و عودهای مختلف با روایح متفاوتی که دارند، علاوه بر خوشبو کردن محیط، کارهای خاص خود را نیز انجام می دهند.

دود عود سمی تر از سیگار است

محققان چینی می گویند که دود عود حاوی موادی است که برای سلول های بدن انسان بالقوه سمی تر از دود سیگار است.

معمولا از عود به دلیل بوی خوش آیندی که از آن در هنگام سوختن متصاعد می شود، در مراسم مذهبی استفاده می شود.

به گفته محققان، تا کنون مطالعات کمی در زمینه اثرات دود عود اجرا شده است؛ دود عود حاوی ذرات بسیار ریز و نرمی است که برای سلامتی مضر است.

رانگ ژو محقق دانشگاه سوات چاینا در چین در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت: مشخصا نیاز مبرمی به آگاهی های بیشتر و مدیریت خطرات سلامتی مرتبط با سوختن عود در محیط های داخل ساختمان، وجود دارد.

محققان در این مطالعه دو نوع عود را با هم مقایسه کردند؛ هر دو نوع این عودها حاوی agarwood و sandalwood از موادی بودند که بطور شایع در عودها وجود دارد.

این مطالعه نشان داد که 99 درصد دود ناشی از این عودها، حاوی ذرات بسیار ریز و نرمی هستند که برای سلامتی بسیار مضر است.

محققان با اشاره به اینکه دود عود حاوی 64 مولفه مختلف است ، گفتند برخی از این مولفه ها اندکی مضر هستند اما برخی دیگر بسیار سمی هستند.

سپس محققان اثرات دود عود را بر سلول های تخمدان همسترهای چینی آزمایش کردند. محققان متوجه شدند که مولفه های عود جهش زا هستند به این معنی که آنها می توانند بطور بالقوه باعث تغییر دی.ان.ای و بروز جهش ها شوند.

همچنین مشخص شد که مولفه های موجود در عود از نمونه های سیگار که در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفت، سیتوتوکسیک و ژنوتوکسیک تر هستند.

در حالیکه مطالعات زیادی در مورد دود عود انجام نشده است اما برخی مطالعات سوزاندن چوب عود را با ابتلا به سرطان ریه، لوسمی در بچه ها و تومورهای مغزی ارتباط داده اند. همچنین ترکیبات سیتوتوکسیک و ترکیبات ژنوتوکسیک با ابتلا به سرطان ارتباط دارد.

دود عود برای بچه ها بسیار سمی است

مهم ترین تهدیدات دود کردن و سوزاندن عود متوجه اطفال است که تنفس دود آن برای آنان بسیار سمی و مرگ آور است. علت آن هم وجود سرب درون عود است.

پزشکان هشدار می دهند که دود عود می تواند عامل حمله آسمی و بیماری های تنفسی باشد و به همین دلیل در گروه مواد سمی قرار می گیرد.

بررسی اجرا شده در تایوان حاکی از آن است که دود عود با بروز آسم در بچه ها ارتباط دارد و نوعی ژن نیز می تواند در این ارتباط نقش داشته باشد. به این ترتیب که عوامل مستعدکننده ژنتیکی و استنشاق مداوم دود عود ممکن است خطر ابتلا به آسم را در بچه ها افزایش دهد.

در این مطالعه آشکار شد بچه های که والدینشان دائم از عود استفاده می کنند 36 درصد بیشتر در معرض ابتلا به آسم مزمن هستند و 64 درصد بیشتر امکان دارد به هنگام ورزش کردن دچار مسائل تنفسی شوند.

در مطالعه دیگری که در سال 2013 انجام گرفته بود به خطرات ناشی از دود عود اشاره و تاکید شد که سوزاندن عود ممکن است به تشکیل آلاینده های هوا در داخل خانه منجر شده و التهاب ریه را به همراه داشته باشد.

همچنین برخی از شرکت های سازنده عود به منظور افزایش وزن آن از سرب استفاده کرده که خود برای سلامتی خطرات جدی و شدیدی به همراه دارد. سرب ماده سمی است که به بدن آسیب می زند و موجب التهاب اعصاب یا معلولیت، درد شکمی و مسمومیت خونی می شود.

متخصصان در توضیح مضرات تماس با سرب به مدت زمان قرار دریافت در معرض این ماده اشاره کرده و معتقدند حتی در صورتی که میزان سرب پایین هم باشد به دلیل انباشته شدن در بلندمدت در بدن، عامل مسمومیت مزمن خواهد بود.

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2106

به "فواید و مضرات دود عود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید و مضرات دود عود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید