مشاور بایدن: زمان آمریکا برای ایجاد موازنه در مقابل چین رو به انتها است

به گزارش هنجس بلاگ، استنلی مک کریستال ژنرال بازنشسته و از مشاوران جو بایدن، خواهان سرمایه گذاری آمریکا بر روی توانایی نیروهایش و متحدان آسیایی خود برای مقابله با چین شد.

مشاور بایدن: زمان آمریکا برای ایجاد موازنه در مقابل چین رو به انتها است

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، استنلی مک کریستال ژنرال بازنشسته و مشاور غیررسمی جو بایدن به پایگاه خبری آکسیوس گفت توانایی نظامی چین بسیار سریع تر از آنچه تصور می گردد، افزایش یافته و زمان آمریکا برای خنثی کردن آن در آسیا در حال خاتمه یافتن است.

وی گفت: علم موشکی و چیزهای دیگر (چین)، موازنه را به شکلی اساسی تغییر داده است. مک کریستال اضافه کرد چین از موشک های مافوق صوتی می گوید که می تواند ناو هواپیمابر آمریکایی را غرق کند.

او گفت که آمریکا باید بر روی توانایی نیروهای خود و متحدان منطقه ای اش سرمایه گذاری کند و بخشی از این سرمایه گذاری باید ممانعت از حرکت چین در قبال تایوان باشد. وی گفت: می ترسم یک روز صبح از خواب بیدار شویم و مقابل عمل اجرا شده چین قرار بگیریم.

این ژنرال آمریکایی که در سال 2010 از سوی باراک اوباما بعد از گزارشی درباره بی احترامی وی و مشاورانش به مقامات دولتی از جمله بایدن اخراج شد و کسی فکر نمی کند نامزد حزب دموکرات او را در جمع مشاورانش قرار دهد، در ادامه صحبت هایش گفت آمریکا باید برای ایجاد حلقه ای از متحدان جنوب شرق آسیا و سایر متحدان آسیایی خود سرمایه گذاری کند و مانند یک قدرت آسیایی فکر و عمل کند.

این فرمانده سابق نیروهای آمریکایی و نیروهای ناتو در افغانستان، کره شمالی هسته ای را هم همچنان بزرگترین تهدید امنیت ملی خواند. وی گفت هر جنگی برای ممانعت از کره شمالی بسیار خونین خواهد بود، چه مولفه هسته ای در آن دخیل باشد یا خیر. او درباه کره شمالی مدعی شد: فکر می کنم این احتمال وجود دارد که با گذشت زمان شاید 20 سال، این را بتوانید کمی مانند سقوط اتحاد جماهیر شوروی مدیریت کنید.

پیشتر بلندپایه ترین مقام اطلاعاتی دولت دونالد ترامپ از چین به عنوان بزرگترین تهدید پیش روی آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم به این سو یاد کرد.

جان راتکلیف، مدیر اطلاعات ملی آمریکا هشدار داد چین در حال آماده شدن برای دوران نامعلومی از درگیری با آمریکا است. او خواهان اقدامات فراحزبی برای مقابله با بزرگترین تهدید پیش روی آمریکا و بزرگترین تهدید علیه دموکراسی در سراسر جهان از زمان جنگ جهانی دوم شد.

ادعاهای راتکلیف در مقاله ای که او پنجشنبه در روزنامه وال استریت ژورنال منتشر نموده مطرح شده است.

دولت آمریکا اخیراً صدور ویزا برای اعضای حزب کمونیست چین را محدود و تحریم های جدیدی علیه شماری از شرکت های چینی اتخاذ نموده است.

دولت ترامپ چندی پیش به دستور داد کنسولگری اش در هیوستون را تعطیل کند. واشنگتن مدعی شد دیپلمات های چین در این اماکن شهروندان آمریکا را تهدید نموده و از آنها جاسوسی می کردند.

راتکلیف در مقاله اش از احتمال مطرح شدن چین به عنوان ابرقدرت جدید جهان به جای آمریکا ابراز نگرانی نموده است. او در این خصوص نوشت: این نسل، با پاسخی که به کوشش های چین برای دریافت جای آمریکا به عنوان ابرقدرت مسلط می دهد قضاوت خواهد شد.

ظهور چین و تغییر نظم جهانی در سال های گذشته یکی از دغدغه های کشورهای غربی بوده است، به گونه ای که بعضی از سران کشورهای غربی از جمله امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه آشکارا از احتمال فروپاشی نظم جهانی مستقرشده بعد از جنگ جهانی دوم ابراز نگرانی نموده اند.

به تازگی ناتو هم در گزارشی هشدار داده این ائتلاف باید درباره نحوه مقابله با چین و ظهور ارتش این کشور، فکر جدی تری بکند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2350

به "مشاور بایدن: زمان آمریکا برای ایجاد موازنه در مقابل چین رو به انتها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور بایدن: زمان آمریکا برای ایجاد موازنه در مقابل چین رو به انتها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید