مطهرنیا: انتظار برداشته شدن سریع تحریم ها از سوی بایدن، یک داستان آرزومندانه است

به گزارش هنجس بلاگ، یک استاد دانشگاه گفت: نباید انتظار برداشته شدن تحریم ها به طور فوری را با آمدن بایدن برجسته و عظیم نمایی کرد.

مطهرنیا: انتظار برداشته شدن سریع تحریم ها از سوی بایدن، یک داستان آرزومندانه است

مهدی مطهرنیا در گفت وگو با خبرنگاران درباره بازگشت آمریکا به برجام و شرایط و زمینه های انجام این کار به طور مسالمت آمیز به شکلی که خواست و نظر ایران و نیز کشورهای باقی مانده در برجام محقق گردد گفت: بازگشت آمریکا به برجام به معنای بازگشت ایران به تعهدات برجامی اش تلقی خواهد شد و در صورتی که آمریکا به برجام برگردد می تواند تحریم های مورد اشاره در برجام را لغو کند نه لزوما تحریم های قبلی و آنهایی که بعد از خروج ترامپ از برجام به نام مبارزه با تروریسم و مسایل حقوق بشری و اقدامات منطقه ای ایران و غیره وضع شدند.

وی ادامه داد: حتی آمریکا می تواند در بخش های غیربرجامی با حمایت متحدان اروپایی و دیگر کشورها فشارها به ایران را در آن حوزه ها افزایش دهد که این مساله حتما بر فرایند اجرایی شدن برجام تاثیر خواهد گذاشت.

این استاد دانشگاه گفت: از سوی ایران هم چنان سیاست نه جنگ نه صلح به قوت خود باقی است اما در صورت قطعی شدن ریاست جمهوری جو بایدن باید تغییراتی در این پارادایم ایجاد کنیم. در حال حاضر شاهد هستیم که گفت وگوهای سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 در ایران شروع شده است و بدون شک انتخابات ایران متاثر از نتیجه انتخابات 2020 آمریکا خواهی نخواهی است. هم چنین این مساله مسلم است که انتخابات ایران تحت تاثیر مسایل ایران و آمریکا و برجام خواهد بود.

مطهرنیا اضافه کرد: سیر تحولات چنان زیاد است که موجب می گردد استراتژی ها هنوز به جهان نیامده از بین بفرایند از این رو تغییرات در نظام بین الملل برای ایران به هر نحو پیامدهایی دارد. در آینده نیازمند نوعی انعطاف پذیری و پذیرش تناسب درونی و هماهنگی با محیط بیرونی هستیم.

وی با بیان این که بایدن یا ترامپ چندان در سیاست های آمریکا تفاوتی ندارد، آنها در تاکتیک ها و تکنیک هایی که استفاده می نمایند متفاوت هستند گفت: فشار حداکثری ترامپ ادامه تحریم های فلج نماینده اوباما در دولت قبل است که توسط مثلت اوباما، کلینتون، بایدن ایجاد شدند و می توانند در دولت احتمالی بایدن نیز ادامه پیدا نمایند. اگر در این میان ایران در جهت نظم بین الملل مورد نظر آمریکا پای میز مذاکره ننشیند باید سیاست تمایل به شرق و پیمان استراتژیک با چین را دنبال کند و حرکت در این جهت یعنی ادامه راه در همان جهتی که تا کنون طی شده است.

این استاد دانشگاه گفت: انتظار برای برداشته شدن سریع تحریم ها از سوی بایدن یک داستان آرزومندانه است. این در حالی است که باید افکار عمومی جامعه را نسبت به تحریم هایی که محتمل است برداشته شوند مطلع کنیم ؛ این تحریم های مورد اشاره صرفا تحریم ها در چارچوب برجام است نه تحریم های گسترده ای که در دوران ترامپ بعضا علیه ایران وضع شدند. حتی اگر بنا باشد این تحریم ها برداشته شوند حتما در زمانبندی طولانی اتفاق می افتد. علاوه بر اینها سنا و مجلس نمایندگان چه دموکرات ها چه جمهوری خواستار موافق برداشته شدن تحریم های حداکثری علیه ایران نیستند. از این رو نباید انتظار برداشته شدن تحریم ها به طور فوری را با آمدن احتمالی بایدن برجسته و عظیم نمایی کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2150

به "مطهرنیا: انتظار برداشته شدن سریع تحریم ها از سوی بایدن، یک داستان آرزومندانه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطهرنیا: انتظار برداشته شدن سریع تحریم ها از سوی بایدن، یک داستان آرزومندانه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید