پیوست فروشگاهی تمرکز مجریان را معطوف کرده است

به گزارش هنجس بلاگ، به گزارش خبرنگاران ، ایوب دهقانکار، در نشستی که امروز (چهارشنبه 30 مهرماه) با رویکرد اطلاع رسانی از فرایند برگزاری سیزدهمین دوره جایزه جلال آل احمد برگزار گشت، در پاسخ به خبرنگاران پیرامون نخستین نمایشگاه مجازی کتاب که قرار است پس از هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و در آذرماه برپا شود، به تشریح برخی نکان پرداخت.

پیوست فروشگاهی تمرکز مجریان را معطوف کرده است

مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، گفت: اگر تا به امروز گفت و گویی رسانه ای درباره برنامه ریزی برگزاری نمایشگاه مجازی انجام نشده ، صرفا با هدف پیشگیری از فدانشدن دقت به نفع سرعت بوده است؛ به عبارت دیگر می خواهیم تمرکز و نگاه هم جانبه گرایانه به موضوع نمایشگاه داشته باشیم بنابراین نباید حمل بر بی عملی شود.

وی ادامه داد: نخستین اطلاعیه درباره نمایشگاه مجازی صادر و اعلام شده است و ناشران باید برای حضور در نخستین دوره از این رویداد، در بانک عامل نمایشگاه حساب افتتاح کنند. علاوه براین؛ پروانه نشر آن ها باید مطابق اطلاعیه اعتبار داشته باشد و در این زمینه، اقدامات پیشینی صورت گرفته است. در این زمینه جلسات فشرده با متخصصان نشر، جامعه نشر، صنوف نشر نیز برای انجام بررسی های لازم برگزار شده است. البته تلاش کردیم طی این مدت در تمامی نمایشگاه های مجازی کشورها حضور داشته باشیم.

دهقانکار توضیح داد: در این نمایشگاه ها منفعلانه عمل نمی کنیم و از طرف دیگر، خود مجری نمایشگاه کتاب مجازی هستیم. بنابراین سعی می کنیم با رصد، بررسی و نگاه عمیق تری به زوایای مختلف به این رویداد ها، شرکت کننده فعالی باشیم.

وی درباره کیفیت حضور موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، در نمایشگاه های خارجی، بیان نمود: برخی کشورها، از جمله ایتالیا در برگزاری نمایشگاه بلونیا، با توجه به اینکه به اهداف خود نرسیده اند، رسماً در برگزاری نمایشگاه مجازی اعلام شکست کرده اند. برخی نمایشگاه ها هم در شیوه اجرا تشویش و عدم قطعیت داشتند. تعدادی نیز توفیقات خوبی در عرصه نمایشگاه مجازی داشتند. بنابراین باید به همه جوانب دقت داشته باشیم؛ زیرا با توجه به اینکه وقت و انرژی ویژه ای برای این نمایشگاه صرف می شود، تلاش ها باید به نتیجه ختم شوند، اما نکته مهم، تفاوت اساسی نمایشگاه کتاب در ایران با سایر کشور ها یعنی پیوست فروشگاهی است.

دهقانکار گفت: نمایشگاه مجازی باید بخشی از ضرر ناشران به موجب شیوع کرونا را جبران کند. پیوست فروشگاهی، فرآیند اجرا را سخت کرده است. اگر بنا بود فقط نمایشگاه مجازی با بُعد نمایشگاهی داشته باشیم، کار با توجه به امکان روزآمدی اطلاعات موجود، ساده تر بود اما با توجه به اینکه باید بخش فروشگاهی هم داشته باشیم، بررسی ها دقیق تر انجام می شود.

وی بیان نمود: همه جوانب امر سنجیده و جلسه های فشرده برگزار شده است. 14 مدل اجرایی را بررسی کردیم و در نهایت به یک مدل اجرایی غیرمتمرکز رسیدیم که جزئیات این مدل در نشست خبری آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، گفت: بخش غیرمجازی نمایشگاه ذهن ما را در نمایشگاه کتاب معطوف به خود کرده است؛ مسائلی مانند، تحویل کالا، ارسال به مشتری و لجستیک؛ اما در پلتفرم نمایشگاه مشکل قابل توجهی نخواهیم داشت. پیش بینی می کنیم نمایشگاه اواخر آذر ماه بعد از اجرای طرح پاییزه کتاب برگزار شود.

دهقانکار درباره طرح های فصلی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران بیان نمود: همزمان با هفته کتاب، طرح پاییزه را برگزار می شود. با توجه به استقبال از طرح تابستانه و جبران بخشی از آسیب مالی کتاب فروشان، مصمم هستیم هم زمان با هفته کتاب طرح پاییزه برگزار شود.

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1982

به "پیوست فروشگاهی تمرکز مجریان را معطوف کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیوست فروشگاهی تمرکز مجریان را معطوف کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید